Zamansız Parça: Bol Paça Pantolon

zamansız

İçinde bulunduğum dönemlerden yola çıkarak, bol paça pantolonla ilk olarak 90’lı yılların ortasında tanıştığımı söyleyebilirim. Hani şu hiphop giyinme tarzının ön planda olduğu dönemler. Her tarafında ayrı bir cep ve kalın kemerlerle kullandığımız, geniş spor ayakkabılar ile kombinlediğimiz, asi ergenlik dönemlerimizin vazgeçilmez parçaları : ) Ne talihsizlik ki, bol t-shirtler ve sweatlerle, bu hantal hiphop pantolonları uzun bir dönem kullandım. 

Tabi bol paça pantolonun miladı, benim kendisini keşfetmemle başlamıyor elbette. Bir Yunan mitolojisine göre Helen * tarihteki pantolon giyen ilk kadın olarak anılıyor.

(**Pantolon: Rönesans döneminde Commedia dell’Arte tiyatrosunda uzun külotlu çoraplar giyen yaşlı bir karakterin ismi)

Moda endüstrisinde pantolonlu zamanlara geçiş o kadar kolay benimsenmiyor. 19.yy ‘ın başlarına geldiğimizde, başta Fransa olmak üzere pek çok ülkede, kadınların pantolon giymesi bir dönem yasaklanıyor.

george-sand

George Sand

Ünlü Fransız kadın yazar George Sand ‘in pantolon giyip sokaklarda dolaşmaya başlaması ise büyük bir skandal olarak yorumlanıyor.

Ne zaman ki, I.Dünya Savaşı ile yeni bir dönem başlıyor, savaşta olan erkeklerin yerini dolduracak kadın işgücüne ihtiyaç duyuluyor, işte o zaman kadınlar çalışma hayatına atılarak, işçi tulumlarına ve pantolon devrine geçiş yapabiliyorlar. Fransa’daki kadın hareketlerinin öncüsü sayılan Coco Chanel de, kadınlar için pantolon tasarlayan ilk modacı olarak tarihe not düşüyor.

katherine hepburn 5

Katherine Hepburn

Pantolonlu zamanlara geçişte, öncü olarak kabul edilen diğer isimler, Katherine Hepburn ve Marlene Dietrich.

Marlene-Dietrich-1

Marlene Dietrich

Zamanla pantolonlar kadın modasında önemli bir yere oturuyor ve tasarımlar gelişmeye başlıyor. Dar paça, yüksek bel, ispanyol paça, cigarette, bol paça ve diğer modeller.

bol-paca-pantolon-trendi-2013-2014-sonbahar-kis 9

Bütün bu modeller arasından vücut şeklinize ve tarzınıza uygun olanı seçmekte özgürsünüz. Ancak biz muhafazakar ölçülerde giyim tarzını benimseyen kadınlar için, bol paça pantolonların yerini hiçbirisi tutmuyor diyebilirim. Özellikle iş hayatında, blazer ceketler ve gömleklerle tam bir kurtarıcı olan bol paça pantolonlar, yeri geldiğinde topuklu bir ayakkabı, yeri geldiğinde düz tabanlı bir pabuçla çok yakışabiliyor.

bol-paca-pantolon-trendi-2013-2014-sonbahar-kis 13

Bir de bunların duble paça modelleri ve yüksek bel olanları var ki, hem çok daha modern ve stil sahibi görünüyor, hem de hemen hemen her kalıptaki üst ile uyum içerisinde kullanılabiliyor.

Ekran Resmi 2013-12-21 00.01.17

 ***Bol paça pantolonları giyerken, mümkün olduğunca cepsiz modelleri tercih etmek gerekiyor. Zaten bol duran bu modelleri, cepler ile daha da  geniş göstermenin alemi yok. Bir de, ince çizgililer ve siyah, beyaz, camel, lacivert gibi ana renklere yatırım yaparsanız her dönem rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir