Vücut Şekline Göre Kıyafet Seçimi

seklinegoresec2

Doğru giyinmek, vücudunuzu tanımakla başlar !  Bugün kadınların pek çoğunun yaptığı stil hataları, vücutlarını tanımadan giydikleri yanlış kıyafet tercihlerinden kaynaklanıyor. Her kadının öncelikle yapması gereken, hangi bölgesinde ne fazlası var, bunu iyi analiz etmek ve bu analizin gereklerine göre giyinmek. Örneğin, basen kısmında fazlalığı olan bir kadın, dikkati bu kısma çekecek kıyafetler giyerse, olduğundan çok daha iri görünecek, bu da kendisi için hayal kırıklığına sebep olacaktır. Oysaki bazı kurallara dikkat ederek, vücudunuzla barışabilir ve doğru giyinmeyi öğrenebilirsiniz.

Şimdi vakit kaybetmeden, hangi vücut tipine sahipsiniz beraber göz atalım ; )

Elma Tipi

Ekran Resmi 2013-12-09 23.01.12

Göğüs ve bel kısmı geniş, kalça kısmı dar olan kadınların vücut tipi, elma’dır diyebiliriz. Bu ölçülerdeki kadınların bacakları ince olduğu için, dikkati üst kısımdan almalı ve ince kısma vermelisiniz. Örneğin kalem etekler tam size göredir. Kalem eteğinizin üzerine giyeceğiniz, dökümlü bir bluz ile, fazlalıklarınızı gizleyebilirsiniz. Üzerinize yapışan üstlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Geniş kemerler de size göre değildir. Alışverişte pilise eteklere yaklaşmamalısınız. Mottonuz şu olsun; geniş kısımlar için geniş kıyafetler, dar  kısımlar için dar kıyafetler !

Ne Giysek ? 

Kalem etek

Bol bluzler

Dar paça pantolonlar

V yakala bluzler

Kum Saati

Ekran Resmi 2013-12-09 23.08.50

Göğüs kısmı geniş, bel kısmı dar, kalça kısmı geniş kadınların vücut tipi, kum saati ! Diğerlerine göre şanslı sayılabilecek bu ölçülerin kadını, daha doğru kıyafetler tercih etmek için şu noktalara dikkat etmelidir.

Üzerinize yapışan üstlerden uzak durmalı, dikkati kalça kısmına çeken parçaları seçmemelisiniz. Örneğin şalvar pantolonlar. Yapacağınız şey, vücut ölçülerinize göre ayarlanmış; ne çok dar, ne çok bol olan kıyafetleri tercih etmek. Drapeli elbiseler giyebilirsiniz. Ya da ispanyol paça pantolonları kullanabilirsiniz. Hafif dökümlü bluzlerle, ince kemerler tam size göredir!

Armut Tipi

Ekran Resmi 2013-12-09 22.58.38

Eğer göğüs kısmınız kalça kısmınıza göre daha zayıf, beliniz ise ince ise, armut tipi vücut tipine sahipsiniz demektir. Türk kadınlarının büyük bir çoğu bu vücut tipine sahiptir diyebiliriz. Bu özelliklere sahipseniz, yapmanız gereken dikkati kusurlu bölgeden uzaklaştırmak. Bel bölgenizi ortaya çıkaracak parçaları tercih edebilirsiniz. Üst bölgenizi daha geniş, alt bölgenizi daha dar gösterecek parçalarla, dengeli bir görünüm sağlarsınız. Aksesuarlar ve desenli bluzler bu konuda size yardımcı olabilir. Bu ölçülerdeki bir kadının dar formlu pantolonlardan kesinlikle uzak durması gerekiyor.

Ne Giysek?

Belden oturtmalı elbiseler

A formunda açılan etekler

Cigarette pantolonlar

Omuz detaylı bluzler

Desenli üstler

İri kolyeler ve boyun aksesuarları

Dikdörtgen Vücut

Ekran Resmi 2013-12-10 00.02.31Üst ve alt bedeni orantılı olan ve belirsiz bir bel kıvrımına sahip kadınlar dikdörtgen vücut tipine sahiptir diyebiliriz. Vücudunuzdaki kavisler fazla olmadığı için, birkaç stil hilesi ile kavis varmış gibi gösterebilirsiniz. Bunun için yardımınıza vatkalı üstler ve kemerli bluzler yetişiyor. Belden oturtmalı, volanlı elbise ve etekler de, belinize incelik katarken, kalça kısmınızı biraz da geniş göstereceğinden, doğal bir kıvrım oluşturacaktır.

Bu tarz bir vücut şekline sahipseniz, düşük bel pantolonlardan ve çok bol kıyafetlerden uzak durmalısınız. Yoksa şekilsiz bir görünüm elde edersiniz.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir