beylikdüzü escort

THY ‘nin Yeni Üniformaları

0

THY için gururumuz demek çok da yanlış olmaz sanırım. Dünyanın en çok noktasına uçan havayolu şirketi olması, bugüne kadar sayısız çalışma & sosyal sorumluluk projesine imza atması ve global platformda pek çok ödüle layık görülmesi gerçekten işini hakkıyla yapan bir ekibin başarısı.

Bugünse yeni üniformaları ile bir kez daha gündemde. Pek çoğunuzun bildiği gibi, 2012 yılında Dilek Hanif THY personel kıyafetlerini yeniden tasarlamış fakat bu tasarımlar ne olduysa ortaya çıkmamıştı.

Dilek Hanif’in THY için tasarladığı üniformalar,2012

Hatta o dönem pek çok kesim tarafından eleştirilere maruz kalan Dilek Hanif konuyla ilgili açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

THY ‘nin şimdiki yeni tasarımları ise İtalyan tasarımcı Ettore Bilotto tarafından tasarlanmış.  Türk bayrağının rengi olan kırmızı, beyaz; ve ek olarak antrasit rengin hakimiyetindeki tasarımlarda Bilotto, İstanbul’dan ilham almış. İstanbul Boğazı’ndaki hareketlilikten esinlenerek kumaşlarda AKIŞ desenini kullanmış. Tasarımlara ilk baktığınızda dönem kıyafeti havası var, fakat modern dokunuşlarla günümüze yaklaşmayı başarmış.

Üniformaları tamamlayıcı aksesuarlar olarak şapka, eldiven ve çanta kullanılmış. Tasarımcı özellikle fular ve kravatlarda, Türk çini ve hat sanatı desenlerini kullanarak, sanat mirasımıza gönderme yapmış.  Ve bütünsel olarak bakıldığında göze çok hoş geliyor. Aksesuarlarda en beğendiğim detaysa, kadın kabin memurlarının kepi oldu. Çok modern ve zarif duruyor. Üzerindeki minik THY logosu dahi göze hoş geliyor.Üniformaların fotoğraf çekimini, İngiliz fotoğrafçı Miles Aldridge gerçekleştirmiş. İstanbul’un tarihi dokusunu ve kent kimliğini yansıtan önemli noktalarında çekilen fotoğraflar gayet başarılı olmuş.Üniformaları gördükten sonra birkaç haber sitesinden konuyla ilgili görüşleri okumak istedim. Henüz çok yeni bir haber olduğu için moda camiası tasarımları ele alamamış. Gelen eleştirilerin pek çoğu ise, hükümet temelli ne varsa karşısında duran haber kaynaklarından gelmiş. Tasarımları, şaşırmadığım üzere beğenmemişler. Hatta manidardır ki, daha önce Dilek Hanif ‘in tasarımlarını “şeriat geliyor” diye haber yapanlar, bugün o tasarımları öve öve bitirememişler. En çok eleştirilen şey de, tasarımcı olarak Türk bir tasarımcının tercih edilmemesi. Bu tercihin sebebi nedir, elbette ben de bilmiyorum. Belki daha önce Dilek Hanif vakasında olduğu gibi, eleştiri toplarının karşısında durabilecek tarafsız bir Türk tasarımcı bulamamış olmalarıdır.

Tabi gönül isterdi ki Türk bir tasarımcı olsun.  Ama genel olarak baktığımda, bu eleştirilerin dışında, kültürel kodlarımızın harmanlandığı, eski ve yeninin karması güzel bir kreasyon görüyorum. Elbette gözüme hoş gelmeyen bazı detaylar var. Örneğin ayakkabılar daha estetik olabilirdi. Topuğun kalın ve küt olmasında muhtemelen kabin memurlarının konforu düşünülmüş, uzun süre ayakta kalmaları sebebiyle bu şekilde tercih edilmiş. Renk tercihi, eleştirilen diğer bir konu. Özellikle antrasit renk beğenilmemiş.. Tasarımlar hayat bulurken elbette o ülkenin renklerinden ilham alınacaktı. Kırmızı ve beyaz çok kontrast iki renk, ve bu renklerin arasına tamamlayıcı, nötr edici bir renk katılmalıydı. Bunda da gri tonlarının en doğru renk olduğunu düşünüyorum. Önceki, laciverte hapsolmuş THY tasarımlarından sonra bu kıyafetler bana çok dinamik geldi açıkçası.

Yeni üniformaları kabin memurları, İstanbul’daki yeni havalimanının faaliyete geçmesi ile birlikte giymeye başlayacakmış.

Sizin düşünceleriniz neler, sizce bu üniformalar THY ‘yi uçurur mu 😉 ?

Paylas.

Yorum Bırak