beylikdüzü escort

Tesettür Giyimde Kombin Nasıl Yapılır ? 3 + 1 Formülü

0

Günlük kombinlerimde farklı renkleri match etmeyi ya da aynı rengin alt & üst tonlarını kullanmayı çok seviyorum. Tek renk giyindiğim nadirdir, mutlaka kombinime bir renk katmalıyım. Zira renklerin enerjisini üzerimde taşımak beni mutlu ediyor.

Renklerin hayatımızdaki öneminden daha önce şuradaki yazımda bahsetmiştim.

Peki bu renkleri kombinlerimizde kullanırken, nasıl bir yöntem izlemeliyiz ?

Aslında denge ve uyum hayatımızın her alanında, özellikle doğada fazlasıyla mevcut. Balıkların, kelebeklerinin ve tavuskuşlarının renklerine hayran olmayan var mıdır ? Çoğu tasarımcı emin olun koleksiyonlarında doğadan ve bu muhteşem varlıklardan ilham alıyor, açıkça görebilirsiniz. Doğadaki bu uyum da yeri geliyor koca bir moda endüstrisine yol gösterici oluyor. O senenin desenleri, renkleri.. Örneğin dünya renk otoritesi Pantone, her sezon yeni renklerine doğadaki canlılardan ilham alarak isim veriyor.

Renklerin uyumu, koleksiyonları etkilediği gibi; pazarlama görsel iletişiminde de oldukça önemli. Mağazacılık deneyiminiz varsa ya da bir şekilde vitrin tasarımları ile ilgiliyseniz mağazalardaki renklerin kullanımı dikkatinizi çekmiştir. Bu kullanımların büyük çoğunlukla gözümüze hoş gelmesinde; perakende mağazaların iç mekan ve vitrin düzenlemesinde kullanılan 3 + 1 kuralının etkisi büyüktür.

Bu kurala göre, duvarda ya da standda sergilenen ürünler; birbiri ile uyumlu (3 renk) + (koleksiyondaki diğer tamamlayıcı bir renk) ya da (tamamlayıcı bir desen) ile kombine edilir. Yapılan araştırmalarda, müşterinin o ürünleri ya da ürün grubunu bu şekilde daha iyi algıladığı ve satın almayı olumlu etkilediği görülmüş. Bu sebeple visual merchandiser ‘lar, mağaza içinde bu kuralı fazlaca kullanır.

ÖRNEK 1

ÖRNEK 2

ÖRNEK 3

Buradan yola çıkarak; aynı formülle bizler de kombinlerimizde bir kompozisyon oluşturabilir ve uyum yakalayabiliriz. Peki nasıl yakalayacağız bu uyumu ?

 

3+1 kuralından yola çıkarak, (+1) bizim farklı parçamız olacak. Desenli bir parça ya da kombinimizdeki diğer parçalarla kontrast yaratan farklı bir renk olabilir örneğin.

Eğer desenli bir parça seçiyorsak önemli olan; seçtiğimiz desenin, kombinin diğer parçaları ile uyumlu olması (yukarıda örnek 1 ‘deki gibi). Aksi halde karmaşa ortaya çıkabilir.

Örnekler üzerinden ilerleyelim;

Desen kullanımı:

Burada siyah, beyaz ve sarı uyumu ile yakalanan bir kompozisyon var. Çanta ve ayakkabı kullanımı da siyahtan yana. (+1) olarak belirlediğimiz parça eşarp. O da kombinin diğer parçaları ile uyum içerisinde; desenli olduğu için kombine hareket ve enerji katıyor.

(+1) parçamız bu defa etek. Popart ‘dan ilham alan bir desen, dolayısı ile gayet renkli. Tamamlayıcısı olarak, kombinde beyaz, mint yeşili ve kırmızı mevcut.

Baskın renk kullanımı:

Burada siyah, beyaz ve gri üçlemesi var. (+1) parçamız baskın renk olarak karşımıza çıkan pembe. Siz burada baskın renk olarak, kullanmaktan daha çok keyif aldığınız farklı bir renk de kullanılabilirsiniz elbette. Örneğin saks ya da zümrüt yeşili eşarp ve ayakkabı ile de kombini tamamlayabilirsiniz.

Diğer bir örnek olarak gold – siyah – beyaz ağırlıktaki bir kombine kot ceket ekleyerek, hem denim rengini farklı renk olarak kullanabilir; hem de eklektik bir stil oluşturabilirsiniz.

Bu kural elbette genel geçer bir moda kuralı değil. Sadece, estetik bakış ve doğru algı ile alakalı. Hatta biraz da benim uyarlamam diyebiliriz 🙂 Günlük kombinlerimde minimum 3 renk kullandığımı farkettikten sonra, kendi stilimi formülize etmiş oldum aslında.

Tabi siz isterseniz baştan aşağı tek renk tercih edip de çıkabilirsiniz dışarı, ki son yıllarda sokak stillerinde sık sık görüyoruz tek renk kullanımını.. Ya da daha fazla rengi bir arada da kullanabilirsiniz. Bununla birlikte 3 renk kullanmanın çok daha pratik ve mix & match yapmaya çok daha uygun olduğunu kişisel deneyimlerimden de yola çıkarak söyleyebilirim 😉

Ya da hepsini unutun. Hayatınızdan tüm kuralları çıkarın ve tamamen istediğiniz parçaları bir araya getirin. Tamamen kendiniz olmak, içinizden geldiği gibi giyinmek bazen en güzeli olabiliyor 🙂

Tercih sizin!

Çok sevgiler.

Paylas.

Yorum Bırak