Perşembe, Ağustos 22

beylikdüzü escort

Tarihte İz Bırakan Chanel Defileleri

0

Karl Lagerfeld, Chanel için Paris Moda Haftası kapsamında, sıradışı defilelerinden birini daha gerçekleştirdi. Artık dünya modasına yön veren kreasyonlarını kreasyonlarını takip etmek bir yana, tüm moda medyası tarafından merakla beklenen şey; Chanel ’in o sezon nasıl bir sunumla koleksiyonunu tanıtacağı.

Karl bu kez, daha önce içinde defalarca kez farklı mekanlar yarattığı Paris Grand Palais ’i , yapay plaj haline getirdi ve 2019 SS koleksiyonunu tanıttı.

Peki daha önce hafızalara kazınan Chanel defileleri hangileriydi , kısaca göz atalım mı ? 

Lagerfeld, 2009 yılında yine aynı sergi sarayında devasa bir çiftlik kurmuştu. Çocukluğunun bir bölümünü çiftlikte geçirdiği için geçmişe bir atıf olarak değindiği bu şovu da bir hayli ilgi çekmişti.
Benim en unutamadığım ve yine bir hayli sürprizli Chanel defilelerinden biri olan 2010 /2011 kış defilesinde, bu kez İsveçten 256 tonluk buz kütlesi getirtmiş ve mankenleri -4 derecede yürütmüştü Karl abimiz 🙂 Ama elbette bir sosyal mesaj eşliğinde; küresel ısınma.
Ses getiren Chanel defile konseptlerinden bir diğeri de 2014 Kış Koleksiyonu’ nun sunumu için gerçekleşmişti. Defile salonunu bir süpermarkete çeviren Karl bu defilesi ile dünya moda basınından büyük övgüler almıştı ki, bence de unutulmayacak bir defileydi. Defilede sunum ve koleksiyon kadar dikkat çeken diğer şey, markette satılan gıda ürünlerinin (konserve,makarna vs.) ambalaj tasarımlarının dahi Gabriel adını taşıyor olması. Böyle dahiyane ayrıntılara değinebilen bir başka kreatif direktör gelecek mi yeryüzüne merak ediyorum!
Kreatif Direktör Karl 2015 Sonbahar/Kış koleksiyonu içinse bu kez Grand Palais ’i Fransız stiliyle tasarlanmış muhteşem bir bistro-café ‘ye çevirmiş ve kurguladığı bu mekana Chanel’in efsanevi kurucusu Coco Chanel’in ‘Gabrielle’ ismini vermişti. Mekanda elbette öne çıkan mankenlerin şık giyimli birer garsona dönüşmesi ve bolca kruvasandı. 
Chanel ‘in bir adım ileri gittiği ve sahnelemede devleştiği defilelerinden biri; 2016 İlkbahar / Yaz Koleksiyon defilesi idi. Bu kez Chanel Airlines’ın şık yolcularını görmüştük sahnede.
Tatil konseptine atıf yapan kıyafetlerse, dekorla uyumlu rahat ve akışkan dokularda karşımıza çıkmıştı. Minik uçak motifli pantolonlar bile, sunum & koleksiyon ilişkisi için ne büyük zaman ve emeğin harcandığını açıkça gösteriyordu. 
Dahası da var elbette ama kısa ve hızlı bir #ChanelHistory yapmamız gerekirse, benim aklımda kalan sıradışı defileleri bunlardı. Ve her zaman söylediğim gibi, büyük moda endüstrisinde başı çekenlerden olmak istiyorsanız, her sezon koleksiyon hazırlamaktan daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu kendinize hatırlatmanız gerekiyor.
Paylas.

Yorum Bırak