Styling Nedir, Nasıl Yapılır ?

styling

Bugün genel hatları ile styling kavramından, stylist olmak için gereken teknik, estetik ve psikolojik donanımdan bahsetmek istiyorum.  Yakın zamanda Nişantaşı Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü öğrencileri ile bu konuda bir söyleşi gerçekleştirmiştik. Gördüğüm kadarıyla bu işi yapmak isteyen hevesli pek çok genç beyin var.. Paylaştıklarımı sektörde yeni ilerleyen genç bir stylistin nacizhane notları olarak düşünebilirsiniz.

Styling nedir ?

Kelime anlamı ile beraber birbiriyle aynı kategoride olmayan farkı nesneleri bir arada kullanma sanatıdır, ki bu nesne bazen bir elbise, bazen bir ayakkabı, bazen bir aksesuar, bazen bir vazo, bazen bir araba olabilir.. Yani çok ayrı uçlardakişeyleri biraraya getirerek yaratılan bir şeydir. Ben stylingi siyah ve beyazın uyumu olarak adlandırıyorum. Baktığınızda siyah ve beyaz renk skalasında birbirinden çok uzak ama aslında birbiri ile çok uyumlu iki renktir.

Stylist nasıl olunur ?

Benim gözlemlediğim kadarıyla tabii ki bu işin okulunu okumanın çok daha fazla artısıvar. Bir kere kavramlarla daha haşır neşir olunmasını sağlıyor eğitim. Ancak bu olay, kavramların dışında daha soyutsal bir şey.. Stylingi yapacak kişinin kültürel birikimleri, edinimleri, yaşadığı şehir, yaşadığı coğrafya, ailesi, arkadaşları, bazen okuduğu bir kitap, bazen izlediği bir film tamamen stylingin akışına yön veriyor..

Stylist olacak kişinin bir kere stilini bulmuş olması gerekiyor. Moda ve trendlerden çok uzaklaşmadan ama tamamen kendini bunlara bağlamadan kendi kişisel kimliğini ortaya koyacak bir giyim alışkanlığı, yaşam alışkanlığı olması gerekiyor. Sadece moda diye giydiğiniz bir şey sizi stil sahibi yapmaz… Yine stylist olacak kişinin olaylara kayıtsız kalmaması gerekiyor. O ilham dediğimiz şey var ya, bazen tesadüfen geçtğiniz bir mekanın önünde sizi yakalayıveriyor. Stylistin bu benim ilgi alanım değil deme lüksü yoktur. Olayların tamamen içinde olmalıdır. Herkesten sosyal, herkesten araştırmacı olmalıdır. Çok dergi karıştırmalıdır bir kere.. 

ceylan atınç

Fotoğraf: Ahmet Ünver

Moda Editörü: Ceylan Atınç

Saç: Nuri Şekerci

Makyaj: Ali Rıza Özdemir

Moda Editörü Asistanı: Ceren Çetinoğlu

Çekim süreci nasıl ilerliyor veya ilerlemeli ?

1-     Storyboard : Her çekim öncesi kafanızda bir hikaye kurgularsınız. Bunu bazen stylistin hayal dünyasındaki kurgu, bazen sezonun yansıması oluşturabilir. Eğer dergide çalışıyorsanız, ki benim çalıştığım dergide böyle, o ay derginin teması belirler.. Ve o karar verdiğiniz hikaye üzerinden bir moodboard hazırlarsınız. Moodboard nedir, hayal dünyanızda canlandırdığınız olguları kağıt üzerinde eskizleme yöntemidir aslında. Bu moodboard, modelin yüzündeki ifadesinden, duruşuna kadar herşeyi içerir. Daha önceki katalog çekimlerini incelersiniz, araştırırsınız, sizin çekiminize en uygun olacak ruh halini belirlersiniz..

2-      Kıyafet&aksesuar seçimi: Hayal ettiğiniz ruh haline en uygun kıyafetleri seçme sürecidir bu. Tabi bunun için öncesinde sezonu çok iyi bir şekilde bilmek, hangi mağazada hangi ürün var bunun analizini yapmak gerekiyor.

3-      Model belirleme: Yine model seçimi çok önemli bir mevzu. Modelin yüzündeki ifade ile çekimin kalitesini bambaşka bir boyuta taşıyabilirsiniz. Maalesef Türkiye’de hala profesyonel model bulmakta zorlanıyoruz. Bunun çalıştığınız ajansla birebir ilgisi var. Çünkü bazen bu işin eğitimini almamış, yalnızca para için yapan insanları önünüze model diye getiriyorlar. Ama iyi bir ajansla çalıştığınızda işler daha düzenli ve yolunda gidiyor.

4-      Mekan belirleme: Yine konsepte uygun olabilecek mekanı belirleme süreci var. Bunun için de öncesinde pek çok yeri gezip görmek araştırmak gerekiyor. Ben dış mekan çekimlerini daha çok seviyorum. Ama dış mekanda çekim yapmanın farklızorlukları var tabii. Hava şartları uygun olmalı,  set kurulacak yer iyi belirlenmeli, ışık ayarlanmalı vs.

5-      Işık, ölçüm vs. : Çekim yerine gidilince bu fotoğraçı ile beraber organize edeceğiniz bir süreç. Çekimin kalitesini tamamen etkileyen bir olay. En iyi, en doğru ışığıbulmak bazen çok uzun vakitler alabiliyor.

6-      Saç, makyaj vs. : Çalıştığınız kuaför ve makyöz de stylingin ayrılmaz parçalarından biri.İyi bir makyözün siz söylemeden her kıyafete göre uygun makyaj yapabiliyor olması gerek.

7-      Kıyafetleri kombinleme aşaması: Bu tamamen stylistin kişisel beğeni ve göz zevki ile alakalıdır. Kimi zaman çok daha sade, daha giyilebilir kombinler oluşturur. Kimi zaman işin sanat yönü ile ilgilenir, parçaları karıştırır. Önemli olan farklı parçaları gözü en yormayacak şekilde bir araya getirmektir.

Genel olarak böyle işler süreç.

Çalışma şekli nedir ?

1.   Firmalar için çalışabiliyorsunuz. Firma o sezonki koleksiyonunun katolog çekimi için size geliyor. Siz parçaları inceliyorsunuz, o parçalara en uygun olabilecek hikayeyi yazmaya başlıyorsunuz. Tabi burada firma sahibini üzmemek gerekiyor. Tamamen onun koleksiyonuna bağlı kalmalısınız çünkü onun işini yapıyorsunuz. Bence burada çekim öncesinde bir fizibilite çalışması çok daha sağlıklı olur. Nedir bu fizibilite çalışması; o markanın müşteri profili ortaya çıkarılır. Yani hangi yaş grubuna hitap ediyor, hangi sosyal kesime hitap ediyor gibi. Bunu firmalar zaten önceden yapıyorlar, bu araştırma sonuçlarına bağlı kalmak gerekiyor. Artık Türkiye’de de yavaş yavaş firmaların tasarım aşamasında stylistlerle beraber çalışılmaya başlandı. Bunu çok önemli bir gelişme olarak görüyorum.

2.   Dergiler yada bir takım yayın organları için çalışabiliyorsunuz. Konsepti siz belirliyorsunuz, ancak tabi burada derginin konseptine, okuyucu kitlesine bağlı kalmak gerekiyor. Birebir kendi zevk ve beğenilerinizi yansıtamayabiliyorsunuz. Sizden beklenileni yapıyorsunuz.

Genel hatları ile işleyiş bu.. Sonuç itibariyle Türkiye’de bu alanda güzel gelişmeler olduğunu söyleyebilirim. Stylingin önemini yeni yeni kavrayan firmalar artık bu işe daha fazla yatırım yapmaya, markalarını geliştirmek için profesyonel bir ekiple çalışmaya başladılar.. Bu konuda eğitim veren okullar, kurslar ve seminerler arttı. Günden güne daha da artacağına inanıyorum..

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir