beylikdüzü escort

Singapur’da Gezilecek Yerler

0

Singapur’u yazmak için neden bu kadar bekledim bilmiyorum, ama uzun zaman sonra albümü açıp Singapur fotoğraflarına bakmak flashback tadında bir gün yaşattı bana. Hemen sonrasında da bu yazı ortaya çıktı.

http://www.cntraveler.com

Geçen sene Güney Asya seyahatimizin iki gününü Singapur’a ayırmıştık. Küçük bir ada devleti için bizce bu kadar zaman yeter demiştik. Ama yetmedi. Neden yetmedi ? Çünkü 10 günlük Asya seyahatimizde o havaalanı senin bu havaalanı benim sürekli uçtuğumuz için, son destinasyon olan Singapur’da şaftımız kaymış vaziyette gündüz 12 ‘ye kadar uyumak durumunda kaldık. Dolayısıyla Singapur’da görmek istediğimiz ve önceden belirlediğimiz rotaların bir kısmına gidemedik. Yine de en çok ziyaret edilenlerinden, Singapore Zoo, Sentosa Adası ve bu adada yer alan Universal Studios’a gitmeyi başardık :)Kısaca konumundan ve kültürel yapısından bahsetmek gerekirse, 1965 yılında Malezya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden ve dünyadaki sayılı şehir devletinden biri olan Singapur, Malay Yarımadası’nın güneyinde yer alıyor. Nüfusu yaklaşık 5 buçuk milyon. Nüfusun büyük bölümünü Çinliler oluşturuyor. Ondan sonra sırasıyla Malaylar ve Hintliler var. 719 km yüzölçümüne sahip, küçük bir ada devleti olmasına rağmen refah seviyesi oldukça yüksek. Nüfusun yalnızca %15 ‘i müslüman, geri kalanlar Budist ve Hristiyanlardan oluşuyor. Singapur Asya’daki en önemli aktarma noktalarından biri, bu sebeple muhteşem ötesi bir havaalanına sahip. Yani yalnızca burayı gezmek için 3 gün falan ayırmak gerekiyor. Havaalanının bir ucundan diğer ucuna gitmek için metro hattı yapmışlar, siz düşünün.

http://www.therakyatpost.com

http://edition.cnn.com/

https://travel.hotels.com

Singapur şehir olarak modern mimarinin en güzel örneklerinden biri. Dev gökdelenleri, alışveriş merkezleri, geniş ve uzun yolları, iyi kurgulanmış bir metro ağı sistemi, limanı, kent peyzajı vs. Tamamen yapay, insan eliyle yapılmış bir şehir. Fakat mimarinin büyüklüğü ve görkemi karşısında hayran kalıyorsunuz. Ve yeşili şehrin içine o kadar güzel dağıtmışlar ki, görsel olarak sizi fazlasıyla tatmin ediyor. Her yerde dev ağaçlar var..

Singapur ‘daki bu yapay mimarinin sebebi biraz da, şehrin tarihi eserlere, doğal mekanlara sahip olmaması. Yöneticiler, turist çekmek adına kentsel ve kültürel anlamda sürekli farklı deneyim arayışındalar. Bu sebeple Singapur’u bir marka stratejisinin ürünü yapmaya çalışıyorlar. Başarıyorlar da. Zira her yıl dünyanın farklı noktalarından milyonlarca turist Singapur’u ziyaret ediyor.

Fakat pahalı bir şehir. Tüm Asya seyahatimiz içinde, en çok para harcadığımız yer oldu. Yaklaşık 12 metrekarelik otel odasına inanılmayacak bir para vermiştik. Alışveriş için de çok uygun bir şehir değil doğrusu. Para birimi TL’ye göre yüksek. Uygun fiyatlı alışveriş rotaları yok. Daha çok lüks tüketim mevcut. Hatta o kadar çok lüks mağaza var ki çok şaşırmıştık. Fakat yaşayanların gelir seviyesi yüksek – kişi başı 60.000 $ civarında. E haliyle yaşam kaliteleri de yüksek.

Biz konaklamak için Lavender MRT metro hattının hemen çıkışında olan V Hotel Lavender‘i tercih ettik. Otel, fiyat performans ilişkisine göre çok başarılı değil. Tek avantajı şehrin ulaşım açısından merkezi bir noktasında olması. İlk gün Uber’i kullanarak (ki seyahatimizin tamamında neredeyse Uber kullandık. Taksiye göre çok daha ucuz ve eğlenceli ) Singapore Zoo‘ ya gittik. Burası, ödüllü bir hayvanat bahçesi. 300’ün üzerinde türde, 3000 hayvan bulunuyor. En önemli özelliği ise, buradaki hayvanların kafeslerde değil, doğal ortamlarında tutulmaları. Yani zürafaları, filleri kafesin arkasında değil, arada parmaklıklar olmadan açık alanda gözlemleyebiliyorsunuz. Tabi gerekli güvenlik önlemleri buna göre alınmış. Örneğin arada su kanalları ya da kot farkları var.

Hayvanat bahçesi 26 hektarlık devasa büyüklükte bir alana kurulmuş. Çok düzenli ve temiz, her türlü ihtiyaç düşünülmüş.  Tamamını gezmek içinse bütün bir gününüzü buraya ayırmanız gerekiyor. Gün içerisinde hayvanlarla ilginç gösteriler vs. oluyor. Ayrıca isterseniz gündüz gezisi haricinde River Safari ve Night Safari turları da satın alabiliyorsunuz.

Ek bir bilgi olarak, Singapur tropikal iklime sahip olduğu için, şehrin ortasında sıcaktan bunalmış halde buram buram terlerken, bir anda bastıran tropikal yağmurla karşı karşıya kalabilirsiniz. O sebeple yanınızda mutlaka yağmurluk veya küçük bir şemsiye taşımalısınız. Biz Haziran ayında orada olmamıza rağmen, 1. gün de 2. gün de hep yağmura yakalandık.

İkinci günümüzde, MRT ‘ye binip Sentosa Adası‘ na doğru yola çıktık. Sentosa Adası “Eğlence Adası” olarak biliniyor. Singapur’un etrafındaki 40 adacıktan biri. Ada, içerisinde plajları, otelleri, tema parkları, konser alanları ve daha pek çok farklı aktivite alanı ile turistlerin gezi rotasının başında geliyor. Biz vaktimiz kısıtlı olduğu için, Sentosa Adası’nı gezmedik. Çünkü buraya bir tam gün ayırmak gerekiyor. Bunun yerine yine ada içerisinde bulunan eğlence merkezi Universal Studios’a gidip çocukluğumuza geri dönelim istedik 🙂

Önce Vivo City ‘de biraz turladık. Buradan Sentosa Express Monaray‘ ine binip Universal Studios ‘a ulaştık. Hem metroda, hem girişte inanılmaz bir kalabalık vardı. Baya bir sıra beklememiz gerekti. Fakat değer, zira burası apayrı bir dünya. Hayatınızda mutlaka bir kere de olsa deneyimlemeniz gereken yerlerden biri. İçeri girince bambaşka bir gezegene gelmiş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Muazzam büyüklükte bir oyun parkı.

Alan genel olarak Hollywood Bölgesi, New York Bölgesi, Madagastar Bölgesi, Ancient Egypt gibi farklı bölümlere ayrılmış. Her bir alanda farklı temalarda oyun parkurları var. Parka ilk girdiğinizde ise çok renkli, retro konseptli, ışıklı caddeler karşılıyor sizi. Caddedeki her bir kapıdan içeri girdiğinizde, bambaşka bir konseptte oyun alanı ile karşılaşıyorsunuz. Caddelerde gezerken  karşınıza bir anda Marilyn Monroe ya da Elvis Presley çıkabiliyor ya da Susam Sokağı gibi sevdiğiniz pek çok çizgi filmin karakterleri ile karşılaşabiliyorsunuz.


Alanın en güzel yanı ise girişte aldığınız biletin oyun parkurlarının her birinde geçerli olması. Yani sabahtan başlayıp, akşama kadar burada çocuklar gibi eğlenebilirsiniz. Tabi ben hamilelik olayından dolayı, hemen hemen pek çok oyun alanına giremedim ve içimde kalmıştı orası ayrı 🙂 Bilet fiyatları ise bir hayli yüksek. Kişi başı yaklaşık 80 $ filan ödemiştik. Ama bu paraya değer bir gün geçiriyorsunuz gerçekten.

Singapur’da en zorlandığımız konulardan biri yemek konusu oldu. Nüfusun büyük çoğunluğu Budist olduğu için, helal yemek bulma noktasında biraz zorlandık. McDonald’s ların helal olduğunu müslüman bir taksiciden öğrendik ve ilk bulduğumuz Mc Donalds’a girdik. Ve itiraf edeyim enteresan şekilde hayatımdaki en güzel hamburgerlerden birini burda yedim. Mekan çok temiz ve yemekler çok lezzetliydi.

Son olarak Singapur’a ulaşım konusuna değineyim. Türkiye’den uçakla 11-12 saat falan sürüyor. Seyahat öncesi biz baya bir araştırma yaptık, en iyi havayolu şirketi hangisidir vs. diye. En son Singapur Airlines‘ı tercih ettik ve inanılmaz memnun kaldık. Hatta seyahat öncesi uçağın sefer günü ile ilgili bir tarih değişikliği olmuştu, bunu telafi etmek için bize özel pasta hazırlayıp getirmişlerdi. Uçak içi konforu, yemekleri, hosteslerin ilgi alakası çok iyiydi. Özetle, Singapur Airlines candır, tavsiye ederiz.

Benim Singapur’la ilgili aktarabileceklerim bu kadar. Seyahat öncesi sormak istediğiniz sorular olursa yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bir başka seyahat postunda görüşmek üzere. Sevgiyle kalın.

Paylas.

Yorum Bırak