Sürpriz Gezi: Beypazarı

beypazarı gezilecek yerler

Neye niyet neye kısmet bir Beypazarı gezisinden merhaba! Hiç hesapta yokken, aslında hep merak ettiğim, fakat bir türlü yolumu düşüremediğim Beypazarı’nı görme fırsatı yakaladım. Geçtiğimiz haftalardaki bir şehir dışı gezimizde, farklı bir rotaya gitmek üzere yola çıkıp, kendimizi Osmanlı ve Türk kültürünün güzelliklerini yansıtan bu tarih kokulu ilçede bulduk. Devamını Oku

Singapur

Singapur’u yazmak için neden bu kadar bekledim bilmiyorum, ama uzun zaman sonra albümü açıp Singapur fotoğraflarına bakmak flashback tadında bir gün yaşattı bana. Hemen sonrasında da bu yazı ortaya çıktı.

Geçen sene Güney Asya seyahatimizin iki gününü Singapur’a ayırmıştık. Küçük bir ada devleti için bizce bu kadar zaman yeter demiştik. Ama yetmedi. Neden yetmedi ? Çünkü 10 günlük Asya seyahatimizde o havaalanı senin bu havaalanı benim sürekli uçtuğumuz için, son destinasyon olan Singapur’da şaftımız kaymış vaziyette gündüz 12 ‘ye kadar uyumak durumunda kaldık. Devamını Oku

Hayal Adası Langkawi

langkawi adası

Langkawi, aklınızın ruhunuzun bir bölümününü bırakıp da döneceğiniz hayal adası.. Buranın en büyük yan etkisi, normal hayata döndükten sonra ara ara gelen özlem nöbetleri! Zira oradayken o kadar herşeyden, herkesten soyutlanmış bir yaşam sürüyorsunuz ki, birkaç günlüğüne de olsa bu yalnızlık detoksu ruhunuza çok iyi geliyor. Döndükten sonra da işte bu sebeple şehirden uzaklaşmayı, yeniden orada olmayı muhteşem bir şekilde istiyorsunuz. Devamını Oku

Video : Malezya Seyahatim 1.Kısım

malezya batu caves

Bloğa seyahat postları girmek, en sevdiğim şeylerden biri! Bu defa açılışı yazı ile değil video postla yapıyorum. Ama bol fotoğraflı, ayrıntılı bir Malezya yazısı da gelecek ;)

İlk kısımda başkent Kuala Lumpur’dan manzaralar, şehrin meşhur alışveriş bölgesi Pasar Seni, Central Market, China Town ve Hindu’ların en önemli tapınaklarından biri olan Batu Caves mağarası’nı geziyorum. Umarım keyifle izlersiniz!

Devamını Oku

Kuzguncuk Deyince

kuzguncukta eskici

Kuzguncuk ‘un yeri bende ayrıdır. Hem eski bir şehirci olarak, hem de bir zamanlar bu nevi şahsına münhasır boğaziçi köyü’nde yaşamış bir semt sakini olarak; her sokağına, her evine, her taşına hayranım adeta. Ne var ki, iş güç koşturmacası, hayat rutininin değişmesi derken, Anadolu yakasından Avrupa yakasına taşınmamla, bu harika semti ziyaret etmeyi bir süredir es geçiyordum.

Geçen hafta uzun zaman sonra ilk kez ayak basınca; gençlerin, kalabalık grupların ve bilhassa İstanbul’un bu özel noktasını tespite gelen gezginlerin, semte olan ilgisini yakından gözlemleme fırsatı buldum. Devamını Oku

Bi Kahve Arası ?

Hepimizin yaşamında tecrübelerine ve fikirlerine güvendiği biri elbette vardır. Yeri geldiğinde o birini arayıp; “Hafta sonu davette ne giyeyim sence, çok acil yardım lazım?” -ya da- “Cilt bakımı için bana önerebileceğin bir yer var mı?” gibi hayat kurtaran soruların cevabını aldığımızda, büyük bir yükün altından kurtulmuşçasına yaşadığımız o his hepimizde aynıdır :) Devamını Oku

Kısa Bir Mola

Geçen hafta bayram tatili için Armutlu tarafındaydık. Mutlaka duymuşsunuzdur İhlas Armutlu Tatil köyünü. Geçen yıllarda gittiğim bir mekandı, bu yıl da ilk kez eşimle gitme fırsatı buldum. Ailelerin burayı tercih etme sebebini bu vesile ile daha iyi anlamış oldum :) Bir kere sizi rahatsız edebilecek hiçbir manzara ile karşılaşmıyorsunuz. Gelen ailelerin çoğu zaten muhafazakar aileler olduğu için, gönül rahatlığı ile tatilinizi yapabiliyor, haşemanızla denize girebiliyorsunuz.

Devamını Oku

Sümela

sümela kaç

Yeni kültürler, yeni mekanlar, yeni insanlar bana hep ilham verir. Bu yüzden seyahat etmeyi seviyorum. Özellikle de tarihi yerleri görmeyi.. Yıllar önce kurulan ve keşfedilen mekanlara bugün bambaşka bir gözle bakmak bana keyif veriyor. Henüz gezme fırsatı bulamadığımız pek çok yer var ülkemizde, bunlar için bir gezi listesi hazırlamak ve en kısa sürede gezmek gerek.

Devamını Oku

Assos & Kaz Dağları

fotoğraf 2

Bu bayram gözümüzü Ege kıyılarına çevirdik. Doğduğum yer olmasından mıdır bilmem, en sevdiğim sahil kıyıları, en sevdiğim tarihi doku ve doğal güzelliklerin adı da Ege benim için. Bilmeyenlere Türkiye’nin en çok mavi bayrak bulunduran ikinci bölgesi de burası. Tam bir doğa harikası anlayacağınız. Biz Edremit Körfezi’ni içine alan kıyılarda gezmeyi tercih ettik bu yaz. Ayvalık’tan, Altınoluk’a kadar bütün körfezi turladık. Hepsini sığdırmak mümkün değil, ama aklımıza kazınan birkaç yeri paylaşmak istedim.

Devamını Oku

Bosna’ yı Anlamak

kapak

Sevgili okuyucu, sen okumaya başlamadan önce belirtmeliyim ki, bu yazı hayatımın hem en kolay, hem de en zor yazılarından biri oldu. Zor oldu, çünkü henüz hayatımın çok genç yaşlarında dünyanın bir yerlerinde savaşlar olurken, bombalar atılırken, insanlar katledilirken, çocuklar ölürken geçirdiğim tüm iyi zamanlar için kendimle derin bir hesaplaşmaya girmeme sebep oldu. Kolay oldu, çünkü o diyarlardan dönüşte yazıya ismini veren “Bosna’yı Anlamak” ifadesinin arkasını nasıl dolduracağımı, nereden başlayacağımı, nasıl anlatacağımı çok iyi biliyordum. Evet “Bosna’yı Anlamak” hayatımın geç kalmış dönüm noktalarından biridir ve belki de bu yazıyla bir nebze olsun kendimi rahatlatmaya çalışıyorum.

Devamını Oku

Mavi ve Yaz

2 copy

Yaz mevsiminin artık iyiden iyiye kendini hissettirdiği şu günlerde özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız ufak kaçamaklar yapmak farz gibi..
Ben de bu sıcakları fırsat bilip, İstanbul’un tozundan, kirinden, pasından uzaklaşmak, biraz tatil ve deniz kokusu almak için rotamı Ayvalık, Akçay, Altınoluk gibi pek nadide tatil beldelerini bünyesinde barındıran Balıkesir’e çevirdim. Hem doğduğum büyüdüğüm yer olması sebebiyle, hem de pek nadide koyları ve doğal güzelliği ile körfezi çevreleyen ve gönlümde taht kuran bu yerleri sizlere tanıtmak isterim. İlk durak olarak Akçay’a gidiyoruz.

Devamını Oku

Uludağ Notları

2

Geçtiğimiz haftalarda kış mevsiminin vazgeçilmez mekanı Uludağ’a gittik. Sabahın bir köründe uyanılıp çıkılan yolculuğu, gecenin bir köründe sonlandırıp ertesi gün koştur koştur işe gidince tahmin edeceğiniz üzere bütün haftayı bitik ve yitik bir şekilde geçirdik. Ama böyle yorucu tatilleri aradan biraz vakit geçtikten sonra hatırlayınca söylediğiniz tek şey: “ya süperdi, yine gidelim” oluyor. Sanki tatil dönüşü “ayy bittim, bir daha hayatta hafta sonu bu kadar yorucu bir tatile gitmem” laflarını söyleyen siz değilmişsiniz gibi.  Evet şimdi aradan baya bir vakit geçtikten sonra tatil fotoğraflarına bakınca aynen de bu cümleyi kuruyorum: süperdi, yine gidelim!

Devamını Oku