Şal-Eşarp Savaşında Son Durum

Ekran Resmi 2014-01-07 11.41.25

Aker 2013/14 Sonbahar-Kış Katalog Görselidir.

İpek şallar hayatımıza girdiğinden beri daha özgür kombinler yapmaya başlar olduk. Önceleri, muhafazakar moda firmalarının ürettiği tek tip kıyafet anlayışı, yerini aynı işlevi gören farklı ve modern tasarımlara bıraktığı ve bu rengarenk, hareketli kıyafetlerin üzerine düz renk başörtü takma gerekliliği doğduğundan beri, şal kullanan kesimin de sayısı hızla yükseldi.

İtiraf etmek gerekirse, daha geniş olduğu ve farklı bağlama modelleri yapma imkanı verdiği için şal takmayı daha çok seviyorum. Hem gün içerisinde daha rahat ediyorum, hem de geniş şekilde takabildiğim için boynumun görünmesi gibi sorunlarla karşılaşmıyorum.

benimtarzımGenç kızlar da daha çok  ipek şalları kullanmayı tercih ediyor. Çift taraflı olmaları, farklı kıyafetlerin üzerine iki taraflı olarak kullanılabilmeleri, ipek şalları ön plana çıkarıyor.

Pek çok firma şal kullanan çoğunluğun farkına vardıktan sonra ipek şal üretimine başladı. İpek şal modasının öncülerinden İpek Evi ‘nin yaz serisini beğeniyorum. Dokuması ince olduğu için güzel şekil alıyor. Normal ipek şalları ise, biraz kalın geliyor bana.

Kayra da ipek şal üreten markalardan biri. Markanın ilk ürettiği şallar kısmen sert duruşluydu, kolay şekil almıyordu. Sonraki serileri hem renk, hem dokuma bakımından başarılı.

Aker ’in çift taraflı şalları da öne çıkanlardan. Diğer markalardan farklı olarak svarovski taşlı modelleri mevcut. Göz atmanızı öneririm.

şallarİpek şallara göre daha uygun fiyatlı ve kullanımı gayet pratik olan şallar da var. Bir şala o kadar para vermek istemiyorum diyenler için, Cachmira markasını tavsiye ederim.

cachmiraEğer aradığınız klasik, dantel detaylı, özel günlerde takmak isteyeceğiniz bir salsa, Neva Style markasına bakabilirsiniz.

neva stylePeki eşarplar bu yeni moda akımının neresinde ? Her ne kadar şallar in, eşarplar out gibi görünse de, eski alışkanlıklarını devam ettirmeyi seven, görece geleneksel kesim eşarp kullanmaya devam ediyor. Eşarp kullanan genç kesimin tercihi tivil eşarptan yana, orta yaşlı kesim ise ipek saten eşarp kullanıyor.

Genç kesim eşarpta daha çok minimal, sade, geometrik desenler, geniş formlar, eğlenceli ve anlam içeren ikonik formlar; kalp, zarf, topuklu ayakkabı vs. gibi baskılı desenleri tercih ediyor.

eşarplarOrta yaşlı kesim ise tercihini, çiçekli, hareketli ve çok renkli modellerden yana kullanıyor. Zannediyorum bu alışkanlık, orta yaş nüfusunun pardösü, kap, trençkot gibi tek parçalı kıyafet alışkanlıklarını devam ettiriyor olmalarından kaynaklanıyor.

eşarpbenBen de kıyafette desenleri kullanmayı sevdiğim için, çoğunlukla şal tercih ediyorum. Ama eşarplarımdan da vazgeçemiyorum. Formal tarzda yada tek renk giyindiğim günlerde, mesela bir blazer ceket, düz renk bir tunik tercih ediyorsam, tivil eşarplarımı kullanıyorum. Krep satense bana göre değil, kaydığı için pek ilgimi çekmiyor.

Peki firmalar şal kullanan kitleyi geri kazanmak için ne yapmalı ? Desenlerde sadeleşmeye gitmeli. İri güller, çiçekler, fazla karışık figürler yerine; keskin hatlı, geniş formlu figürleri kullanmalı. Renkleri fazla karıştırmamalı. Gençler artık daha modern eşarp tasarımları bekliyor, firmaların bu kesimin farkına varması umut verici olur.

Sevgiler.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir