beylikdüzü escort

Podyumda Başörtü Açılımı

0

2016 muhafazakar moda sektörü için önemli bir sene oldu. Dolce&Gabbana ve Chanel’in kapsül tesettür koleksiyonları, Valentino’nun abaya koleksiyonu, H&M’in Mariah Idrıssi ile yaptığı işbirliği, Endonezyalı tasarımcı Anniesa Hasibuan’ın New York Moda Haftasında sergilediği tesettür defilesi ve daha bir dizi gelişme.. 2017’ye de aynı hızla başladık.

Son günlerde Halima Aden ismi moda kulislerinde çok sık konuşulur oldu. Takip edenler bilir; onu ilk olarak ABD ‘de düzenlenen bir güzellik yarışması olan Miss Minnesota ile tanıdık. Aslen Somali kökenli, henüz 19 yaşında. Yarışmada yarı finale kadar ilerlemeyi başardı, ancak finale yükselemedi. Zaten bu şekilde bir kaygısı da olmadığını belirtti. Neden olsun ki, en başta basının, sonra gözünü ortadoğu pazarına dikmiş moda otoritelerinin ilgisini bir anda çekmeyi başardı.

New York, Londra, Milan, Paris ve Sdney gibi modanın 5 lokomotif şehrinde şubeleri olan büyük model ajansı IMG Models ile anlaşma imzaladı. Akabinde Şubat’ın başında onu New York Moda Haftası kapsamında gerçekleşen Kanye West ‘in Yeezy defilesinde gördük. Ve en son, bu hafta başlayan Milan Moda Haftasında Maxmara ve Alberta Ferretti için podyumdaydı. Habere o kadar çok yer verildi ki, bugüne kadar muhafazakar moda alanında söz söylemekten hep imtina etmiş Vogue Türkiye bile şuradaki haberinde “Halima Aden’ın yüksek modanın demokratikleşme sembolü olabileceğini söyleyebiliriz” diyerek Halima Aden’e bir nevi iltifatta bulundu.

Moda kulisleri çalkalansın, Vogue Türkiye Halima’ya iltifat ededursun, Kanye West’in çıkışı Müslümanlara yapılan ırkçı ve nefret söylemlerine, takdir edilesi bir gönderme olarak düşünülsün bla bla. Evet, bence de böyle bir açılım özellikle muhafazakar tekstil piyasası ve pazar hacminin büyümesi için önemli bir gelişme. Artık küçük bir komüniti olmadığımızın dünyaya bir nevi duyurusu hatta. Belki bir başkaldırı. Benim aklıma takılan şey bundan sonrası. İmaj yönünden hiçbir kusuru olmayan, tesettür ölçülerine dikkat edilmiş, şık bir look oluşturmuşlar Halima için podyumda. Fakat bundan sonrası ne olacak ? Halima bir başarı ve örnek timsali olarak, kendisinden sonra gelecek başörtülü kadınlar için bir kapı mı açacak ? Bu kapının sonu nereye uzanacak ? Sahneler, podyumlar başörtülü modellerle mi dolacak ? Bugün alkış tuttuğumuz şeylerin, yarın bilmeden içi boşaltılmış bir değerler sistemine dönüşmesini mi seyredeceğiz ? Kim bilir belki birkaç ay sonra Türkiye’de de yalnızca başörtülü modellerden oluşan ajanslar açılacak – “Muhafazakar Ajans” . Ve bunu normalleşme olarak adlandıracağız, şimdiki gibi.

Hemen bir örnekle, geçen sene ziyaret etme fırsatı bulduğum Malezya’da sosyal yapıyı yakından inceleme fırsatı bulmuştum. Başörtülü kadın figürü orada o kadar kanıksanmış ki, hayatın her alanında karşımıza çıkıyor. Şehrin dört bir yanındaki reklam panolarında başörtülü modellerin yer aldığını görüyoruz ya da başörtülü sanatçılar, aktörler ekranlarda rahatça yer bulabiliyor. Yani bu durum onlar için yıllardan bu yana süre gelen, normal bir yapı haline dönüşmüş. Fakat ne Türkiye gibi birbirine zıt siyasi kutupları, ne de bu normal yapıyı suistimal edecek bir medya anlayışları yok. Toplumsal mutabakat sağlanmış, mutlu mesut yaşıyorlar.

Fakat bizim ülkemizde böyle bir durum söz konusu bile değil. İnançlarımız ve değerlerimiz suistimale çok açık. Benim endişem de bu yönde. Bu sebeple bazen şapkamızı çıkarıp önümüze koymak gerekiyor diye düşünüyorum. Sevgili moda editörü, tasarımcı, blogger, stil danışmanı arkadaşlarım. İşimizi profesyonel yapıyor, sektörün gelişmesi için çok çalışıyor, gelişmelere yön veriyor, takip ediyor, takip ediliyor olabiliriz. Ama tüm bunları yaparken, arada değerler süzgecimizi gözden geçirsek ?

Aslında bu eleştiri herkese.. Hatta belki kendime de.

Uzun lafın kısası, başörtülü kadın her yer de olabilir mi ? Bu podyum olsa bile ?

Ben sınırlamızı ve amaçlarımızı belirlemeliyiz diye düşünüyorum. Sizler bu konuda ne düşünürsünüz ? Görüşlerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.

Çok sevgiler,

Paylas.

Yorum Bırak