beylikdüzü escort

Pantolonun Kısa Tarihi

0

Elbise ve eteklerin zarif duruşlarını sevsek de, pantolonların günlük hayattaki kullanım rahatlığını hepimiz biliriz. Her dönemin kendi modası içinde modelleri farklılaşan pantolonları, tuniklerle ve uzun parçalarla giymeyi seviyoruz.

Peki çok uzun dönem erkek kıyafeti olarak bilinen pantolonların, kadın modasındaki miladı ne zaman gerçekleşmiş, gelin birlikte bakalım:

Bir kelime olarak Pantolon Rönesans döneminde Commedia dell’Arte tiyatrosunda uzun külotlu çoraplar giyen yaşlı bir karakter olan ‘Pantolone‘ den ismini almış.

Yunan mitolojisine göre tarihteki pantolon giyen ilk kadının ise Helen olduğu söyleniyor.

Moda endüstrisinde pantolonlu zamanlara geçiş o kadar kolay benimsenmiyor. 19.yy ‘ın başlarına geldiğimizde, başta Fransa olmak üzere pek çok ülkede, kadınların pantolon giymesi bir dönem yasaklanıyor.

 

 

Diğer yandan Amerika’da bir kadın hakları savunucusu olan Elizabeth Smith Miller, 1851 yılında halka açık alanda elbisesinin altına pantolon giyerek dolaşıyor. O dönem için bu büyük bir devrim olarak kabul ediliyor. Zira yıllardır süregelen ve kabul edilmiş; kadının ince belli, kabarık etekli ve şaşaalı görüntüsünün yanında, elbise altına şalvarımsı pantolon stili, hem toplum, hem de kilise tarafından hoş karşılanmıyor.

 

Yine o dönem Fransız kadın yazar George Sand‘ in pantolon giyip sokaklarda dolaşmaya başlaması ise büyük bir skandal olarak yorumlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ne zaman ki, I.Dünya Savaşı ile yeni bir dönem başlıyor, savaşta olan erkeklerin yerini dolduracak kadın işgücüne ihtiyaç duyuluyor; işte o zaman kadınlar çalışma hayatına atılarak, işçi tulumlarına ve pantolon devrine geçiş yapabiliyorlar.

Fransa’daki kadın hareketlerinin öncüsü sayılan Coco Chanel de, kadınlar için pantolon tasarlayan ilk modacı olarak tarihe not düşüyor. Pantolonlu zamanlara geçişte, öncü olarak kabul edilen diğer isimler, Katherine Hepburn ve Marlene Dietrich.

Zamanla pantolonlar kadın modasında önemli bir yere oturuyor ve tasarımlar gelişmeye başlıyor. Dar paça, yüksek bel, ispanyol paça, cigarette, bol paça ve diğer modeller.

Bütün bu modeller arasından vücut şeklinize ve tarzınıza uygun olanı seçmekte özgürsünüz. Ancak muhafazakar ölçülerde giyim tarzını benimseyen kadınlar için, bol paça pantolonların yerini hiçbirisi tutmuyor.. Özellikle iş hayatında, blazer ceketler ve gömleklerle tam bir kurtarıcı olan bol paça pantolonlar, yeri geldiğinde topuklu bir ayakkabı, yeri geldiğinde düz tabanlı bir pabuçla çok yakışabiliyor.

Fakat unutmamak gerekir ki; kilo sorununuz varsa,  bol paça pantolonları giyerken, mümkün olduğunca cepsiz modelleri tercih etmek gerekiyor. Zaten bol duran bu modelleri, cepler ile daha da  geniş göstermenin alemi yok 🙂 Bir de, ince çizgililer ve siyah, camel, lacivert gibi ana renklere yatırım yaparsanız her dönem rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Paylas.

Yorum Bırak