NIAN by Nihan Buruk / SS 2014

nihanlog

Mercedes Benz sponsorluğunda, Kuruçeşme Arena’da gerçekleşen Fashion Week İstanbul tam gaz devam ediyor. Bu sene defilelerde daha çok genç tasarımcıların ön planda olması, Türkiye’deki moda endüstrisi adına umut verici bir durum diyebilirim. Gerek runway performanslar, gerekse studio sunumları anlamında birkaç yıl öncesine göre büyük bir ilerleme var.

İlk gün defilelerinden olan “NIAN” 2014 Yaz Koleksiyonu’nu incelemek için Arena’daydım. Koleksiyonlarında günlük, giyilebilir parçalara yer veren Buruk, bir dahaki yaz sezonu için sokak modasının nabzını tutacak gibi duruyor. “Plastichaos” ismini verdiği koleksiyonda, desenler ve renkler ön plandaydı. Mavi, beyaz, sarı ve yeşilin kombinasyonu ile ferah ve iç açıcı parçalara yer veren tasarımcı, hem erkek hem kadın koleksiyonuyla modaseverlerin gönlünü fethetti.

Nian - Runway - MBFWI S/S 2014 Presented By American Express

Erkek giyimde kısa kollu ve yakalı gömlekler, desenli pantolonlar dikkat çekerken, kadın giyimde şifon pantolonlar, anvelop etekler ve elbiseler ile salaş bir tarz yaratılmıştı. Blazer ceketler ve dökümlü parçalar ile zorlanmadan da şık olunabileceği mesajı veren Buruk, farklı koreografisi ile dikkat çekti.

nh

Defilede Saint Laurent Paris’in yüzü İngiliz model Mitchell Williams Jarvis de vardı.

Nian - Runway - MBFWI S/S 2014 Presented By American Express

Tasarımcı “Plastichaos” temasıyla çevresel atıklar ile besini ayırt edemeyen ve bu sahte doygunluk hissinden dolayı ölen martıları, bilgi kirliliğinden zehirlenip kimlik kaybına uğrayan insanlara benzetiyor. Ekolojik denge ve çevreye gönderme yapan koleksiyonunda; mavi, petrol ve beyaz ile okyanusun üç katmanını, yeşil ile plastiği simgelemiş.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir