Mor

kapkRenk skalasındaki varoluşunun tesadüfi olmadığını, tarihler boyu asilzadelerin ihtişamına mazhar olmasıyla kanıtlayan MOR; sıradan bir renk olarak bilinenin aksine pek çok farklı anlam barındırır içinde. Renk bilimcilere göre; duyguyu, gizemi, tutkuyu, asaleti yansıtır. Mor rengin bu mistik havasına ulaşmak bugün çok kolay olsa da,  bir zamanlar durum hiç de böyle değilmiş.

Öyle ki, yüzyıllar önce İngiliz kimya öğrencisi William Henry Perkin henüz sentetik boyayı keşfetmeden önce; elde etmesi bir hayli zahmetli olan bu rengin birkaç gramı için binlerce midye kullanılıyor.  Bu denli zor ulaşılması, mor kıyafetlerin fiyatına da yansıyor. Bu sebeple, o dönemde yalnızca imparatorlar ve zenginler mor renk giyebiliyor. Hatta Roma’yı ateşe veren imparator olarak nam salmış Neron’un, kendisinden başka mor giyen olduğunda, ölümle cezalandırdığı bilinir. Ee, adam Roma’yı yakmış, istersen giy :)

Neyse ki bugünlerde mor giydiğimiz için bizi cezalandıracak Roma imparatorları yok ;) Ve ben mor rengi her gördüğümde, yüzümde oluşan gülümsemeden fazlasıyla memnunum.

Umarım bu post sizin yüzünüzde de, ufacık da olsa bir gülümseme yaratabilir :)

4

6

2

3

1

5

Deri detaylı kap: KAYRA , Eşarp: AKER , Ayakkabı: PELİN’İN AYAKKABILARI

Fotoğraf: Adem Eser 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

1 Comment Mor

  1. Pingback: Renkler ve Ötesi - BUSRA ERDOGAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir