Mavi ve Yaz

2 copy

Yaz mevsiminin artık iyiden iyiye kendini hissettirdiği şu günlerde özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız ufak kaçamaklar yapmak farz gibi..
Ben de bu sıcakları fırsat bilip, İstanbul’un tozundan, kirinden, pasından uzaklaşmak, biraz tatil ve deniz kokusu almak için rotamı Ayvalık, Akçay, Altınoluk gibi pek nadide tatil beldelerini bünyesinde barındıran Balıkesir’e çevirdim. Hem doğduğum büyüdüğüm yer olması sebebiyle, hem de pek nadide koyları ve doğal güzelliği ile körfezi çevreleyen ve gönlümde taht kuran bu yerleri sizlere tanıtmak isterim. İlk durak olarak Akçay’a gidiyoruz.

Gece gezmeleri pek güzel olur Akçay’ın. O körfezin ışıklarını görebileceğiniz kordonunu boydan boya dolaşmak, en güzel dondurmacısından bir külah dondurma alıp elinizde yiye yiye yürümek, kumsala inmek, ayaklarınızı kuma ve denize değdirmek, ay ışığını izlemek..
Etkinlikleri de pek fazladır. Her yaz güzel turneler düzenlenir, İstanbul’dan ses sanatçıları, komedyenler, şovmenler gelir. Kordonda kurulan bir stand ile sakinlerine ve turistlere gösteriler yapılır. Geçen sene Onur Akın’a denk gelmiştim, bu sene de Yavuz Seçkin izleyenleri taklitleri ile güldürüyordu.
1
Yazlık yerlere özel gece tezgahlarını görmek için kordonda biraz daha ilerilere gitmek gerekir. İncik, cıncık, boncuk; envai çeşit takı bulabilirsiniz bu tezgahlarda. Ben şahsen her sene kendimi bu takılara saklarım. Bu sene de pek güzel takılar düştü evdekilerin arasına.
7
8
6
5
sarikiz

Akçay’ın kendisi ile özdeşleşen bir de efsanesi vardır. Onu da kısaca anlatmak isterim. Hikaye o ya;

“Akçay’ın bağlı olduğu Edremit’in Güre Köyü’nde Sarıkız isminde güzel ve iyi yürekli bir kız yaşarmış. Sarıkız’ı sevmeyenler ve kıskananlar ona çok iftiralar atmışlar. Bu iftiralara inanan babası, Sarıkız’ı ve kazlarını İda Dağı’na bırakmış. Bir süre sonra kızını görmeye gelen babası ondan bi tas su istemiş. Sarıkız dağın tepesinden elini körfeze uzatarak tasını doldurmuş ve babasına vermiş. Babası Sarıkız’ın erdiğini anlamış. Ona inanmadığına pişman olmuş. Ama iş işten geçmiş tabii. Babası bir yerdee, Sarıkız bir yerdeee ölmüşler”
Yukarıdaki Sarıkız Anıtı bu efsaneye ithafen Akçay Kordon’un orta yerinde, efsanesi de kentle özdeşleşen kültürel bir miras olarak tarih kitaplarındaki yerini alır.
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir