beylikdüzü escort

Londra Müslüman Yaşam Festivali

0
Geçtiğimiz hafta sonu Londra’da dünya genelindeki müslümanları bir araya getirmek ve “müslümanca yaşam nasıl olur?” sorusunun yanıtını göstermek için bir festival düzenlendi. London Muslim Lifestyle Showadındaki bu festival; islami yaşam kültürünü tanıtmak; bu kültüre hizmet eden ürünleri, firmaları, servisleri, insanları, markaları bir araya toplamak adına oldukça önemli ve etkili bir festivaldi. 12 ülkeden, 140 farklı firma festivale katıldı.
muslim women speaks
sami yusuf
halalcosmetic
islamic productsislamic arts
Festivalde helal yaşam adı altında pek çok konuya değinildi. Düzenlenen panellerde islami tatil için uygun tatil rotalarından, helal ekonomideki fırsatlara, helal gıdadan, muhafazakar giyime, küresel anlamda başarı elde etmiş sanatçıların “islam sanatları” eserlerine ve hatta helal evliliğe kadar pek çok farklı konu konuşuldu. Sanatçı Sami Yusuf, komedyen Abdullah Afzal, dünyaca ünlü akademisyen/konuşmacı Shaykh Navaid Aziz gibi islami kesimin sevdiği, takip ettiği isimler de festivale katılanlar arasındaydı.
Benim öncelikli ilgimi çeken kısım, tabi ki muhafazakar giyim kısmı oldu. Alana kurulan standlarda, markalar hem perakende, hem de toptan ürün satışı gerçekleştirebildiler. Tabi önemli bir konuda, dünyanın pek çok farklı noktasından festivale katılan insanlara markalarını gösterme fırsatı elde ettiler. Bir anlamda uluslararası platformda marka bilinirliğini arttırmak adına önemli bir fırsattı.
 modest fashion
Yine salona kurulan catwalk alanında Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika, Pakistan, Londra ve Avrupa’dan pek çok tasarımcının koleksiyonları gösterildi. Bir anlamda uluslararası karma defile yapıldı da diyebiliriz. Farklı islam coğrafyalarındaki giyim tarzlarını bir arada görmek adına güzel bir fırsat olurdu eminim.
Bu tarz etkinlikler Malezya, Endonezya gibi müslüman nüfusun ağırlıklı yoğun olduğu Asya ülkelerinde sıklıkla gerçekleştiriliyor esasında. Ama Avrupa’da bu kadar kapsamlı ve etkin bir şov henüz gerçekleşmemişti. Bu anlamda bir kırılma noktası ve devamı gelirse önemli bir kapı da olacaktır diye düşünüyorum.
Tabi hemen bu noktada aklıma gelen soru, neden Türkiye’deki muhafazakar giyim markalarımızın, tasarımcılarımızın bu tarz uluslararası etkinlikleri takip eden yurtdışı danışmanlarının olmadığı. Hızlı mı gidiyorum, fazla küresel mi düşünüyorum acaba diye özeleştiri de yapıyorum. Yurtdışına açılmaya henüz hazır mı değiliz, hazırız da vizyon noktasında mı sıkıntı yaşıyoruz ?
Bilemedim, aklımda deli sorular 🙂 Sizler ne düşünürsünüz ?
Paylas.

Yorum Bırak