Konsept Defileler

Yapılan her işin bir başlangıç fikri olduğunu söyleyebiliriz. Bir temaya ya da bir düşünceye oturtulmamış işler bana hep öylesine yapılmış, sırf yapılmak için yapılmış işler gibi gelmiştir. Özellikle defilelerde bu durum sıkça yaşanıyor. Hatta bazı tasarımcıların koleksiyonlarını hazırladıktan sonra ana fikirlerini oluşturduklarını düşünüyorum.

Defilelerde kıyafetlerin tasarımları kadar, podyum ve sahnenin de görsel tasarımının önemli olduğu kanaatindeyim. Koleksiyonun ortaya çıkmasındaki ana temayı ve düşünceyi, görsel malzemelerle destekleyip bir araya getiren markalar hedef kitleyi 12’den vuruyor. Tara Subkoff ‘un “Imitation of Christ” isimli İlkbahar-Yaz 2013 gelinlik koleksiyonunu sunma biçimi gibi. Model ve oyuncu Lydia Hearst ‘ın gerçek düğününün yapıldığı defilede, podyum bu düğün konseptine uygun şekilde süslenmiş. Gerçek nedimeler ve gerçek bir papaz var. Hem izleyenler için, hem Lydia Hearst için unutulmaz bir defile olduğu kesin. Defilede nedimelere eşlik eden erkek modellerin kıyafetlerinin tasarımı da yine Tara Subkoff ‘a ait.

Tara Subkoff İlkbahar-Yaz 2012 Imitation Koleksiyonu

Tara Subkoff İlkbahar-Yaz 2012 Imitation Koleksiyonu

Defilelerini farklı konseptler üzerine oluşturan en önemli marka hiç şüphesiz Chanel. Sevgili Karl Lagerfeld’ imiz bu konuda çok başarılı. Chanel 2010-2011 Sonbahahar/Kış Koleksiyonu için Paris Le Grand Palais’e İsveç’ten gerçek buz ve kardan oluşan bir kütle getirtmişti. Bu kütlenin şekillendirilmesi 6 gün sürmüş, mekanın sıcaklığı kütle erimesin diye -4 derece de tutulmuştu. Bütün koleksiyon bu tema üzerine hazırlanmış, özellikle kürk detaylarına sıkça yer verilmişti.

Bu senede bu yaratıcılığını devam ettiren Karl Lagerfeld, “Air Chanel” isimli Haute Couture Bahar 2012 koleksiyonu için podyumu uçak konseptine çevirmişti. Gelen konukların, numaralı uçak koltuklarına oturduğu defilede, pencereler, yer ve duvar kaplamaları tamamen bir uçağı andırıyordu. Hatta konuklara uçakta olduğu gibi hostesler servis yapmıştı.

Beğendiğim konsept defilelerine dahil edebileceğim bir diğer defile, birkaç ay önce gerçekleşen Paris Moda Haftası kapsamında 2012/2013 Sonbahar-Kış Koleksiyonu ile karşımıza çıkan Louis Vuitton‘dı. Markanın tasarım ve şov sahibi Marc Jacobs ‘ın dahiyane teması “seyahat eden kadınlar” ve bu temaya uygun olarak defile alanının gar haline getirilmesi her baba yiğidin aklına gelecek bir fikir olmasa gerek. Podyuma yerleştirilen tren ve içinden çıkan mankenlerle izleyenleri bambaşka bir atmosfere götüren markanın, bu defile ile herkesten tam puan aldığı kesin.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir