Kombinde 3+1 Formülü

3 artı bir kapak

Hem sosyal medyada, hem günlük hayatta en sık karşılaştığım sorulardan biri renk kullanımı konusu. Bayram kombinleri belirlenirken, incelemek güzel olabilir diye düşünüyorum.

Renklerin hayatımızdaki öneminden daha önce şuradaki yazımda bahsetmiştim. Bugün de bu renklerin, kullanımda nasıl dengeleneceği hakkında konuşacağız. Aslında denge ve uyum hayatımızın her alanında, özellikle doğada fazlasıyla mevcut. Balıkların, kelebeklerinin ve tavuskuşlarının renklerine gerçekten hayranım :) Çoğu tasarımcı koleksiyonlarında bu muhteşem varlıklardan ilham alıyor, bunu açıkça görüyoruz.

Bu uyum moda ve pazarlama alanında da yol gösterici olabiliyor.

Örneğin moda görsel iletişiminde, perakende mağazaların iç mekan düzenlemesinde kullanılan 3+1 kuralı var. Bu kurala göre, duvarda ya da standda sergilenen ürünler; birbiri ile uyumlu 3 renk + koleksiyondaki diğer tamamlayıcı bir renk ya da tamamlayıcı bir desen ile kombine edilir. Yapılan araştırmalarda, müşterinin o ürünleri ya da ürün grubunu bu şekilde daha iyi algıladığı ve satın almayı olumlu etkilediği görülmüş. Bu sebeple visual merchandising yapanlar bu kuralı fazlaca kullanır.

3 renk kuralı

Örnek 1

3 renk kuralı 2

Örnek 2

3

Örnek 3

Aslında aynı psikolojik sebeplerden dolayı, bizler de kombinlerimizde bir kompozisyon oluşturmalı ve uyum yakalamalıyız. Dengeli görünmek, çevremize verdiğimiz imaj açısından oldukça önemli.

Peki nasıl yakalayacağız bu uyumu ?

3+1 kuralından yola çıkarak, +1 bizim en hareketli parçamız olacak. Desenli bir parça ya da kombinimizdeki diğer parçalarla kontrast yaratan zıt bir renk olabilir.

Eğer desenli bir parça seçiyorsak önemli olan; seçtiğimiz desenin, kombinin diğer parçaları ile uyumlu olması (yukarıda örnek 1 ‘deki gibi). Aksi halde karmaşa ortaya çıkabilir.

Örnekler üzerinden ilerleyelim;

Desen kullanımı:

Ekran Resmi 2015-02-13 00.32.38

Burada siyah, beyaz ve sarı uyumu ile yakalanan bir kompozisyon var. Çanta ve ayakkabı kullanımı da siyahtan yana. +1 olarak belirlediğimiz parça eşarp. O da kombinin diğer parçaları ile uyum içerisinde; desenli olduğu için kombine hareket ve enerji katıyor.

Ekran Resmi 2015-04-06 20.31.01

+1 parçamız bu defa etek. Popart ‘dan ilham alan bir tasarım anlayışı var, dolayısı ile gayet renkli. Tamamlayıcısı olarak, beyaz, mint yeşili ve kırmızı kullanılmış.

Baskın renk kullanımı:

Ekran Resmi 2015-02-19 22.57.20

Burada siyah, beyaz ve gri üçlemesi var. +1 parçamız baskın renk olarak karşımıza çıkan pembe. Siz burada baskın renk olarak, kullanmaktan daha çok keyif aldığınız farklı bir renk de kullanılabilirsiniz elbette. Örneğin saks ya da zümrüt yeşili eşarp ve ayakkabı ile de kombini tamamlayabilirsiniz.

Ekran Resmi 2015-04-06 20.55.35

Diğer bir örnek olarak gold, siyah ve beyazın ağırlıkta olduğu bir kombinasyona kot ceket ekleyerek, hem denim rengini farklı renk olarak kullanabilir; hem de eklektik bir stil oluşturabilirsiniz

Bu kural elbette genel geçer bir moda kuralı değil. Sadece, estetik bakış ve doğru algı ile alakalı. Baştan aşağı tek renk tercih edip de çıkabilirsiniz dışarı, ki son yıllarda podyumlarda fazlaca gördük. Ya da daha fazla rengi bir arada da kullanabilirsiniz :) Bununla birlikte 3 renk kullanmanın çok daha pratik ve mix & match yapmaya çok daha uygun olduğunu kişisel deneyimlerimden de yola çıkarak söyleyebilirim ;)

Ya da hepsini unutun, hayatınızdan tüm kuralları çıkarın ve tamamen istediğiniz kombinleri giyin :) Tamamen kendiniz olmak, içinizden geldiği gibi giyinmek bazen en güzeli olabiliyor.

Tercih sizin ;)

Sevgiler !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir