Koku Topu

Geçen hafta Sahi İstanbul’u anlatmıştım hatırlarsınız. Hikayesi olan tasarım ürünlerinden, farklı ve özgün aksesuarlarından bahsetmiştim. Koku topu olarak satılan, lüle taşından yapılan bu dekoratif aksesuarı da Sahi İstanbul’dan aldım. Ne işe yarar derseniz, aslında ne kadar fazla işe yaradığını alırken ben de tam bilmiyormuşum. İnternette biraz araştırınca, ne kadar faydalı bir taş olduğunu da öğrenmiş oldum bu vesile ile.

Öncelikle lüle taşının en önemli özelliklerinden biri, yüksek emiciliğe sahip olması. Türkiye’de yalnızca Eskişehir’de üretiliyor. Süngerimsi dokusu ve içindeki doğal nemi sayesinde filtre özelliği gösteriyor ve bulunduğu ortamın havasını temizleyerek havadaki artıkları bünyesinde tutuyor. Böylece astım ve alerji gibi hastalıklara iyi geliyor. Ki alerjik riniti olan biri olarak, bunu öğrendiğime gerçekten mutlu oldum.

Ben bu topu gardrobumun içine asmak için almıştım esasında. Üzerine birkaç damla aromatik esans damlattığınızda, bu kokuyu içine hapsedip, etrafa güzel koku yayıyor. Böylece dolabınızı her açtığınızda mis gibi bir koku ile karşılaşıyorsunuz.

İsterseniz gardorbunuzda, isterseniz evinizin her hangi bir köşesine asarak da kullabilirsiniz bu taşı. Ben yasemini çok sevdiğim için yasemin esansı kullandım. Sizler de ıhlamur çiçeği, lavanta, damask gülü gibi farklı aromaları deneyebilirsiniz.

Lüle taşından yapılan koku toplarına aktarlardan da ulaşabilirsiniz.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir