beylikdüzü escort

Kaz Tüyü Mont Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

0

Havaların artık iyiden iyiye soğuduğu şu günlerde, ihtiyaç dahilinde mont/kaban alışverişlerini de yaptık ya da yapmak üzereyiz. Bu noktada, soğuklarla başa çıkmak için, sıcak tutacak doğru parçaları seçmek şart. Peki nasıl bir model alsak akıllı bir yatırım yapmış oluruz, bu yazıda biraz ondan bahsedicem.

Birkaç sezondur tesettür giyim markalarının da koleksiyonlarında yer verdiği uzun kaz tüyü montları eminim hepiniz biliyorsunuzdur. Son zamanlarda bir hayli trend oldu. Çok da iyi oldu aslında.. Neden derseniz; hem üşütmeyecek, hem modası geçmeyecek, hem modern duracak, hem her şeyle yakışacak bir model. Denedim, onayladım 🙂 Gerçekten sıcak tutuyor!

Şöyle anlatayım; bu kaban modellerinin ana malzemesi içlerindeki kaz tüyü dolgular. Bu dolgular vücut sıcaklığınızın dış ortam sıcaklığından yalıtılarak muhafaza edilmesini ve içeride kalmasını sağlıyor. Aynı zamanda su ve rüzgar geçirmeme özelliğini de barındırdığı için her türlü soğuk iklim şartlarını minimuma düşürüp ciddi bir korunma sağlıyor.

Tabi her güzel şeyin bir bedeli olduğu gibi, bu korunmanın da bir bedeli var. Bu bedel de fiyatından açıkça anlaşılıyor.

Fakat işe yaradığını gördüğünüzde verdiğiniz paraya acımıyorsunuz. Bir de titizlikle elde edilen bir malzeme kaz tüyü.. Bu montlar, öğrendiğim kadarıyla iki tür tüyün karışımından yapılıyor; gıdık tüyü ve sırt tüyü.  Karışımdaki gıdık tüyü sayısı ne kadar çoksa, sıcak tutma özelliği de o kadar artıyor. Eş zamanlı olarak fiyatı da. Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi, modelin içindeki dolgu sayısının çokluğu da fiyatı etkileyen bir kriter. Bu sebeple kaz tüyü mont alırken öncelikle dikkat etmeniz gereken şey, içindeki gıdık tüyü sayısı ve dolgu adedi. Ürün özelliklerinde dolgu adedi mutlaka belirtilir; 500 fill, 900 fill gibi. Fill yükseldikçe montun kalitesi de artıyor.

İkinci olarak kaz tüyü mont alırken bilmelisiniz ki, montun içindeki tüyler dikiş yerlerinden zamanla pırt pırt diye dışarı atacak. Bu bir dezavantaj değil, hemen hemen gördüğüm pek çok modelde olan bir şey hatta. Böyle bir durumla karşılaştığınızda tüyleri çekmek yerine, ucundan kesmeyi tercih edin. Ben araştırırken dikkatimi çekmişti, bu kaplama kumaşının tüy geçirmez olanları varmış. Eğer bulabiliyorsanız bu şekildeki kaz tüyü montları tercih edebilirsiniz.

Üçüncü olarak eminim hepinizin aklında soru işareti olarak beliren hassas bir konu; bu tüyleri elde etmek için bu hayvanlar vahşi bir şekilde öldürülüp tüyleri mi kullanılıyor ? Hayır sevgili okuyucu, öyle değil.

Bu konu benim içinde çok hassas bir konuydu ve bizzatihi araştırma ihtiyacı hissettim. Öncelikle eti yenen her kanatlı canlıdaki gibi, kaz yetiştiriciliği diye de bir şey var. Yani aslında bu kazların etleri gıda malzemesi olarak kullanılmak üzere hazırlanıyor, tüyleri de giyim sektörüne kazandırılıyor..

Zaten bu canlıların usulsüz kesilmesi ve canice bir muameleye maruz bırakılması suç ve bu tesislerin rutin denetimleri yapılmakta. Haa suistimal edenler yok mudur, hayatın her alanında olduğu gibi, burada da vardır, ne yazık ki.. Ama bu konuda içiniz tam anlamıyla rahat olsun isterseniz, #Kayra ‘nın sözcülüğünü yaptığı ve farkındalık yarattığı #incitmeden sloganına kulak verebilirsiniz. Geçen sene açıkladığı bildiride canlı yolum yapmayan ve bu konuda yalnızca resmi kurumlarca onaylı sertifikası bulunan tedarikçilerle çalıştıklarını belirtmişti Kayra. Güzel ve samimi bir adım.

Son olarak kaz tüyü montların nasıl temizlenmesi gerektiğinden bahsedelim.. Tercih edilen ve markaların da önerdiği temizleme şekli, genelde kuru temizleme. Fakat hassas bir ürün olduğu için bazı şirketler sorumluluk almamak için temizlemeyi kabul etmiyormuş. Sebebi de, yıkanma esnasında kaz tüylerinin bir noktaya toplanması ve şişkinliğinin bozulması. Mümkünse elde silerek temizleme öneriliyor. Fakat çok kirlendi ve illa yıkamak istiyorum derseniz, makinenizin en düşük ve hassas yıkama ayarında, makinenin içine 3-4 tane tenis topu koyarak yıkayabiliyorsunuz. Biraz enteresan gelebilir 🙂 Ama bunun yapılması montun içindeki tüylerin mevcut yerini korumasını sağlıyor. Kuruturken de ipe asılmıyor tabii ki, düz bir zemin üzerinde birkaç gün bekletilerek kurtuluyor. Tüylerin eski hacmini alması için de arada bir çırpma işlemi yapılıyor.

Bir de bu montları kışın rafa kaldırdığınızda uzun süre kılıfta ya da çantada basık durumda kalmaması önemli. Yine aynı şekilde baskı gördüğünde hacim özelliğini biraz da olsa yitirebiliyor.

kayra kaz tüyü tesettür kaban

Peki hangi markalardan ulaşabiliriz derseniz, Columbia, Marmot, Adidas gibi aktif spor markalarının pek çoğunda bulmak mümkün. Zaman zaman Mango, Zara, LCW, Bonprix gibi kadın hazır giyim markalarının koleksiyonlarında da denk gelebilirsiniz. Tesettür giyim markalarında ise Armine ve Kayra ‘da hem uzun, hem şık modeller yer alıyor. Ben Kayra’nın çift taraflı bir modelini buldum ve aldım. Bir hayli de memnunum.. Hele ki Ankara’nın soğuklarında çok iyi geldi 🙂 Instagram‘dan bu konu ile alakalı sorular gelince de böyle bir yazı yazmak istedim. Umarım faydalı olmuştur.

Paylas.

Yorum Bırak