İpek Eşarp/Şallar Nasıl Temizlenir ?

Üretim süreci bir hayli zahmetli olan ve bu sebeple lüks kumaşların başında gelen ipeği hemen hemen hepimiz kullanıyoruz. Özellikle günlük yaşamımızda sıkça tercih ettiğimiz ipek şal / eşarplar, zarif ve şık duruşlarıyla kıyafetlerimizin vazgeçilmez tamamlayıcıları. Eğer bir eşarp ya da şal kullanıcısı iseniz, %100 ipek bir ürünün piyasa fiyatının en az 100 TL ‘den başladığını da bilirsiniz. Hal böyle olunca, şal ve eşarplarımızı dikkatli kullanmak, temizliğini dikkatle yapmak kaçınılmaz oluyor :)

Peki ipek eşarp ve şalları nasıl temizlemek gerekir ?

Pek çok eşarp üreticisi öncelikli olarak eşarplarımızı kuru temizleme ile temizlememizi tavsiye ediyor. Ancak bu yöntem hem zaman, hem de para kaybı olarak görüldüğü için pek tercih edilmeyebiliyor. Eğer bu şekilde kuru temizleme yaptırılmak istenmiyor, elde yıkama tercih ediliyorsa (ipek eşarpları makinede yıkamak kesinlikle tavsiye edilmez), bazı püf noktalarına da dikkat etmek gerekiyor;

 1. İpek eşarp/şallarınızı diğer çamaşırlardan ayrı olarak elde yıkamalısınız.
 2. Soğuk suda, fazla çitilemeden özel ipek şampuanı ile yıkamalısınız. Daha önce şu yazımda eşarp temizleyici ürünlerden de bahsetmiştim.
 3. İpek eşarp/şalları ağartacak çamaşır suyu vb. temizlik malzemelerini kesinlikle kullanmayın.
 4. Birden fazla eşarp/şal yıkıyorsanız her biri için ayrı su kullanın, çünkü suya boya verebilir.
 5. Yıkadıktan sonra iyice durulayın.
 6. Yıkanan eşarp/şalınızı sıkmadan; katlama yöntemi ile suyunu akıtın.
 7. Mümkün mertebe güneş görmeyen bir yerde geniş bir zemin üzerinde kurutun (ipe asmayınız, mandal kullanmayınız).
 8. Hafif nemli olarak zeminden aldığınız eşarp/şallarınızı çırpıp, ütünün en düşük ısısında tersinden ütüleyerek kullanabilirsiniz.
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

2 Comments İpek Eşarp/Şallar Nasıl Temizlenir ?

 1. Kezban

  Merhaba ben tivil esarpimi elimde yikadim suyunun akmasi icin sepette biraktim katli bi sekilde daha sonra unutmusum 5 saat sonra aklima geldi fark etmedim hic kuruttum kuruttuktan snra renkleri biebirine karismis cok bi karisiklik yok ama nasil cikarta bilirim renkleri yardimci olur musunuz lutfen.

  Reply
  1. Busra ErdoganBusra Erdogan

   Merhaba. Maalesef bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok :( Az da olsa renk verir eşarplar ılık suya girince. Beklettiğiniz için renkler dağılmıştır ve sanıyorum ki tekrar düzelmez. Ama yine de eşarbınızı aldığınız yere bir sorun. Belki farklı bir çözüm sunarlar.
   Sevgiler.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir