Cumartesi, Mayıs 25

beylikdüzü escort

Hayal Adası Langkawi

0

Langkawi, aklınızın ruhunuzun bir bölümününü bırakıp da döneceğiniz hayal adası.. Buranın en büyük yan etkisi, normal hayata döndükten sonra ara ara gelen özlem nöbetleri! Zira oradayken o kadar herşeyden, herkesten soyutlanmış bir yaşam sürüyorsunuz ki, birkaç günlüğüne de olsa bu yalnızlık detoksu ruhunuza çok iyi geliyor. Döndükten sonra da işte bu sebeple şehirden uzaklaşmayı, yeniden orada olmayı muhteşem bir şekilde istiyorsunuz.

Peki neresi bu Langkawi; insana kendini bu kadar sevdiren iklimi, doğası, insanı nasıldır ?

Langkawi Malezya’nın kuzeydoğusunda Kedah eyaletine bağlı takımadalardan oluşan bir büyük adadır. Bu takımadaların en büyüğü, en güzel, en görülesi olanıdır esasında. Ada coğrafi olarak Andaman Denizi’nde yer alır; tropikal iklimi, muhteşem denizi, upuzun ve tertemiz kumsalları ile her yıl binlerce turisti ağırlar. Ayrıca UNESCO tarafından da korunmakta olan ve adanın büyük bir kısmını kapsayan yemyeşil yağmur ormanlarına sahiptir.

Langkawi’ de yerel halkın nüfusu 65.000 civarında. Havası her daim sıcak ve nemli. Öyle ki adada iki mevsim var, yağışlı ve yağışsız mevsim. Yılın 6 ayı yağış alıyor, 6 ayı yağışsız geçiyor. Biz yağışlı mevsiminde oradaydık. Neredeyse her gün yağmur yağdı 🙂 32 derecede yağmur altında denize girdiğinizi düşünün, harika bir deneyimdi. Hava sıcak olduğu için bir süre sonra alışıyorsunuz ve çok da rahatsız etmiyor esasında.

Biz Langkawi için 3 günümüzü ayırmıştık. Ama bir dahaki sefere şöyle uzun bir 10 günü hak ediyor kesinlikle. Ayrıca balayı için de çok güzel bir tatil rotası, taze evlilere tavsiye edilir 😉

Otel olarak Tanjung Rhu Resort ‘u tercih ettik. Tropikal ağaçların içerisinde, harika doğal mimarisi ile 10 puanı hakediyor bence. Atmosferi bizi o kadar büyüledi ki, vaktimizin büyük kısmını otelde geçirmeye karar verdik. Yalnızca son gün araba kiralayıp şehri biraz turladık.

Araba ile çıktığımızda adanın manzarasını daha iyi keşfedebilmek için Oriental Village denen yere gittik. Burası hediyelik, turistik eşyalar da bulabileceğiniz bir eğlence ve oyun merkezi aslında. Buradan teleferikle (The Cable Car Langkawi) Mount Mat Chinchang ‘e çıkıyorsunuz. Dünyanın en dik eğimli teleferik gezisini burada deneyimleyebilirsiniz 🙂 Yükseklik korkusu olanlar binmeden önce düşünmeli, zira 42 derecelik bir eğime sahip güzergah.

Ama binerseniz de enfes bir manzaraya şahit oluyorsunuz. Adayı panoramik olarak izleyebilir, yemyeşil ormanlar ile masmavi denizinin kesiştiği egzotik noktaları keşfedebilirsiniz. Ayrıca buraya çıkmışken Mat Chinchang Dağı’nın yerden 700 m’lik yüksekliğinde kurulmuş Langkawi Sky Bridge ‘de yürüyerek nefesinizi biraz daha kesebilirsiniz 🙂

 Başta da dediğim gibi Langkawi bizim için, harika bir görsel güzellik içinde daha çok kendimizle kalmak, iç sesimizi dinlemek, herşeyden 2 günlüğüne de olsa uzaklaşmak için muhteşem bir tatil rotası oldu.. Adayı adım adım keşfetmeyi tercih etmedik. O sebeple de elimdeki fotoğrafların hepsi bunlar. Yine de elimdeki görüntülerle sizin için kısacık bir video hazırlamayı başardım.  Adanın atmosferini hareketli bir şekilde görmek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yeni rotalarda buluşmak üzere 😉

Paylas.

Yorum Bırak