beylikdüzü escort

Günübirlik Cumalıkızık

0

Cumalıkızık’ı ne zamandır görmek istiyordum. Daha önce bir türlü fırsat bulamamıştım gitmek için. Derken bayram tatili dönüşünde, Bursa’dan geçerken günübirlik de olsa Cumalıkızık’a uğramayı planladık eşimle.

Öncelikle söylemeliyim ki, şehir havasından uzaklaşmak ve kafa dinlemek için kendinize bir rota arıyorsanız, Cumalıkızık çok doğru bir yer. Ancak kalabalığın nispeten daha az olacağı, bayram tatili ya da hafta sonları gibi günlerin dışında bir dönemi tercih etmenizde fayda var. Zira biz gittiğimizde fazlasıyla kalabalıktı. Bize rehberlik eden arkadaşlardan aldığım bilgiye göre hafta sonları da oldukça kalabalık oluyormuş. Köy kahvaltısıyla meşhur olduğu için, civarda oturanlar buraya gelip hafta sonunun tadını çıkarıyorlarmış.

Cumalıkızık Köyü’nü bir anda bu kadar popüler kılan, bir dönem burada çekilen Kınalı Kar dizisi. Hatırlayanlar vardır, Emrah oynuyordu. Köyün delisi vardı bir tane, ağası vardı. “Nazaaar” repliği ile ünlenmişti 🙂 Diziden sonra Cumalıkızık adeta yeniden keşfedilmiş. Hem İstanbul’a yakın bir konumda olması, hem Uludağ’a ve Bursa Merkez’e yakınlığı ile de yıllar içerisinde bir turizm merkezi haline gelmiş.

Aslında kendi içerisinde zaten pek çok güzelliği barındıran bu Osmanlı köyünün, bir televizyon dizisi ile ünlenmesi biraz acı olsa da, köylünün geçimini turizmden sağladığını düşününce bu fikirden birazcık olsun uzaklaşıyorum.Cumalıkızık’ın beni en cezbeden ve mutlu eden yanı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alması oldu. Tarihi 1300’lü yıllara kadar uzanan köyde, Osmanlı’dan kalan mimari örneklere rastlamak; taş, ahşap ve kerpiçten yapılan geneli iki katlı cumbalı ve avlulu evleri görmek, her bir evin kendi içerisinde ayrı bir detaya, güzelliğe sahip olduğunu gözlemlemek bana hoş bir tarih deneyimi yaşattı. Kim bilir ne hikayeler ne ömürler yaşandı buralarda demeden geçemiyorum..Köyü dolaşırken her sokakta karşınıza çıkacak tezgahlardan, köy halkının yaptığı el yapımı hediyelik eşyalara; reçel, peynir, köy ekmeği gibi doğal ürünlere ulaşabilirsiniz. İncir ve dut reçelini tavsiye ederim.Oyalı yazmalar, örme hırkalar, patikler, taçlar, dokuma çantalar ve dahası. Yakınlarınıza birkaç çeyizlik parça alabilirsiniz buradan. Bir de köyde pek çok yerde su kabaklarına rastlayabilirsiniz. Bizim bir şeyler atıştırmak için gittiğimiz mekanın bahçesinde, dalda asılı bu su kabakları vardı. Ham halini ilk kez görüyorum, ne yalan söyleyeyim görünce biraz şaşırdım 🙂 Belki kuru halini görmüşsünüzdür, bu kabaklar toplanıp kurutulduktan içi oyulur ve kepçe şekilini alır. Eskiden köylerde maşrapa olarak kullanırlarmış.Cumalıkızık kombinime gelince, madem köye geldim basma takımları giymeli dedim 😉 Şu sıralar rahatlık o kadar her şeyden önemli ki benim için, bu basma görünümlü kumaşın efil efil dokusunu görünce dayanamayıp almıştım. Zaten artık resmi olarak 30. haftaya girdiğim için, göbeği saklayacak, içinde rahat olacağım parçaları kullanıyorum. Sezonda aradığım şeyleri pek bulamadığımdan da, tercihimi özel dikimden yana kullanıyorum.Güzel bir Cumalıkızık gününden geriye kalanlar benim için bunlar.. Yolunuz Bursa’dan geçerse birkaç saatliğine de olsa, Cumalıkızık’a uğrayın; birkaç ev yapımı ürün alın, konaklardan birinde köy hanımlarının taze taze açtığı gözlemelerden tadın ve şehrin yakınında saklı kalmış bu eşsiz dönem köyünün tadını çıkarın.

Kombin Detayları 

Takım: ÖZEL DİKİM , Şal: B SCARF , Çanta: BEYMEN , Sneakers: H&M

Paylas.

Yorum Bırak