Gelin Mevsimi

Küçükken sorulan “büyüyünce ne olacaksın” sorusuna; “gelin olucam” diye yanıt veren birine göre, hayatımın çocukluk sonrasındaki hiçbir kısmında kendimi gelinlik içerisinde hayal etmemiştim. Mesela benim neredeyse milattan önce gelinlik modeline karar veren, davetiyelere, nikah şekerlerine, düğünü yapacağı mevsime karar veren arkadaşlarım vardı. Yani onlara göre her şey hazırdı, her an düğün yapmaya hazırdılar; bir tek aday eksikti tabi :) Derken adaylar bulundu, evlilik kararları alındı, facebook’tan davetiyeler gönderilmeye başlandı! Bir kısmı evlendi de, çocuk sahibi bile oldu. Aman Allah mutluluklarını daim etsin :)

Malum bahar ayları, gelin aylarıdır. Isınan havaların etkisi ile insanlar birbirine ısınır, kaynaşır, samimi kararlar alınır. Düğünler için de bu mevsim tercih edilir genelde. Daha bir güzel olur çünkü; bahar gelinleri.. Ee baktım yine birileri evlilik kararı almış, davetiyeler mail kutuma düşmeye başlamış, dur bakayım dedim -gelinlik dünyası-nda neler oluyor.. Valla baya bir şey oluyormuş da haberimiz yokmuş. İnanılmaz modeller var, hayran kalmamak elde değil.. Zaten beyaz rengin bir kız üzerinde yarattığı etki başlı başına bir araştırma konusu. Ben o araştırmaya değil de, eğer yakın tarihte evlenecek olsam nasıl bir model gelinlik tercih ederdim, buketim nasıl olurdu, ayakkabım az topuklu mu, çok topuklu mu olurdu araştırmasına daldım. Beğendiklerimi bir araya getirdim. Aramızda evlenme kararı alanlar varsa ilham olabilir belki ;)

gelinlikler

Şahsen çok kabarık ve tarlatanlı modelleri sevmiyorum. Daha dökümlü duran, mümkünse hafif kuyruklu, kırık beyaz olabilir, duvağı çok şatafatlı olmayan, tamamen işlemeli ama sade bir model veya baştaki resim gibi bir kısmı kabartmalarla işlenmiş bir gelinlik olabilirdi mesela. Çok şey mi istedim :)

gelin buketi

Ortanca’yı çok severim, pembeye çalan mor renk bir buket fena olmazdı. Beyaz lilyum da gelinler arasında çok favoriymiş. Düğündeki bekarları radarıma alıp, buketi hoop o yöne atmak isterdim.

gelin ayakkabısı

Sanırım işin en zor kısımlarından biri, bütün gece o topuklu ayakkabılar üzerinde durmak. Ayaklarınıza kara sular inse de, gelen her konukla tek tek ilgilenmek,  hep gülümsemek, gülümsemek.. Neyse ki artık gelin ayakkabılarında babetler ve dolgu topuklar gibi farklı seçenekler var. Her ne kadar gönlüm ikisinden yana olmasa da, en azından bir yumurta topuk olabilirdi.. Ya da “amaan bir kere evleniyorum” deyip, en stilettosundan bir ayakkabıya göz dikerdim.

gelin saçı

Her şey bir yana da, gelinin saçı ne kadar doğal olursa, bütün olarak gelin de o kadar doğal ve güzel duruyor. O 80’lerin Ahu Tuğba stayla büklüm büklüm modellerinden itinayla kaçınılan; hafif dalgalı, bir tarafından örülen ve arkaya doğru tutturulan dağınık modeller en güzeli. Kır düğünüyse, bir kulakta papatya olabilir. Ya da saçın bir yanına iliştirilen kibar bir toka.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir