Erkeklerin Kaçınması Gereken “7 Temel Stil Hatası”

Beyler bu yazım sizin için : ) Giyinirken bilmeden yaptığınız bazı hatalar, şık ve modern görünmenize engel oluyor. Doğru olduğuna inandığınız bazı noktalar, aslında doğru olmayabiliyor ve hoş olmayan görüntülere sebebiyet verebiliyor.

İş dünyasındaysanız, görüntünüz ile ön plandaysanız, aslında sosyal yaşamın birebir içindeyseniz, bu “7 temel stil hatası” ndan uzak durmanızı tavsiye ederim:

1.Takım elbise içine kısa kollu gömlek ve kravat  

buyukbeden-erkek-modelleri

Kısa kollu gömleğin tarihsel gelişimi nedir, icat edilirken hangi dönemin yaşam koşulları geçerliydi bilemiyorum ama,  biran evvel hayatımızdan çıkması gerektiğine inanıyorum : ) Evet özellikle yaz aylarında terliyorsunuz, evet bütün gün kollarınızdan sıkı sıkıya manşetli gömleklerle rahat edemiyorsunuz.. Ama yine de kaçınmanız gereken bir model olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki, bileğinizde biten bir gömlek ile, onun 20 cm kısaltılmış hali arasında sizi serinletecek çok bir fark olmasa gerek. Gömlek seçerken önemli olan doğru kumaşı tercih etmektir. Polyester içerikli gömlekleri tercih etmezseniz, sıcaklık hissiniz bir nebze azalacaktır.

Kısa gömleğe ek olarak bir de üzerine kravat takmak ise, erkeklerin yaptığı stil hatalarının en başında geliyor kesinlikle.

2.Beyaz çorap

iStock_000005204464XSmall

Erkekte beyaz çorap hemen hemen bütün kadınların korkulu rüyasıdır. Özellikle takım elbiselerin altına giyildiğinde pek hoş görüntüler çıkmaz ortaya. Koyu renkli kıyafetlerin arasından, bembeyaz parlayan çorapları ikinci büyük stil hatası olarak kabul edebiliriz.

Beyaz çorabı mümkün olduğunca kullanmamaya veya sadece spor yaparken, spor ayakkabının içinde kullanmaya özen gösterin.

3.Büyük kalıp takım elbise

erkek-takim-elbise

Erkekler için doğru kalıpta takım elbise bulmak zordur demeyeceğim. Önceleri belki öyleydi, ama artık erkek giyim firmalarında slim fit dediğimiz; vücut ölçülerinize göre ayarlanmış modelleri kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Takım elbise alırken droplara dikkat etmek gerekiyor. Takım elbisenin kol ve paça boyunun, sizin bedeninize göre olduğuna dikkat etmelisiniz. Penslerin, vücut hatlarınıza göre şekillendiğinden emin olmalısınız. Üzerinize oturan bir takım elbise, sizi hem daha modern, hem de daha genç gösterecektir.

4.Kot pantolonun altına kundura

2011-erkek-kot-pantolon-modeli

Erkeklerin yaptığı diğer bir stil hatası, jean pantolonun altına giyilen kundura ayakkabılar. Denim kumaşlar günlük giyim tarzı için uygun kumaşlardır ve basic bir görüntüsü vardır. Kundura ayakkabılar ise takım elbiseler ve kumaş pantolonlar ile kombinlenmesi gereken ciddi duruşlu ayakkabılardır. Bu iki parçayı bir araya getirmek, pek hoş bir görüntü vermiyor. Örneğin mavi renk bir jean pantolonun altına giyilen siyah renk kundura ayakkabı tamamen demode bir görüntü oluşturur. Jean pantolonlarınız altına, daha spor görünüşlü ayakkabılar giymelisiniz. Örneğin, son dönemde neredeyse bütün erkek giyim markalarında gördüğümüz, lastik tabanlı pastel tonlardaki süet bir ayakkabı uygun olacaktır.

5.Kareli gömlek, çizgili kravat

kisa-kollu-gomlek-giyen-erkekler_192575

Renkleri ve desenleri karıştırmak bazı erkeklerin sıklıkla yaptığı bir stil hatasıdır. İş hayatının içinde olan ve sürekli kravat takması gereken erkekler, ister istemez giyimlerinde fark yaratma, en azından iki günde bir kravat değiştirme veya aynı kravatı farklı bir gömlekle kombinleme ihtiyacı duyuyorlar doğal olarak. Ancak desenli bir gömleğin üzerine, desenli bir kravat takmamalısınız. Renkleri çok fazla karıştıracak ve sizi demode gösterecektir. Eğer kareli bir gömlek giyiyorsanız düz renk bir kravat tercih etmelisiniz, çizgili değil. Desenli kravatları da düz renk gömleklerle kombinlemelisiniz.

6.Boyu kısa pantolonlar

5d8fccc4-81c1-4746-9bc6-93b50085a7c6

Pantolon alırken hangi ayakkabı ile giyeceğinizi düşünmeli ve paça boyunu ona göre ayarlatmalısınız. Pantolon boyu ayak bileğimizi kapatacak uzunlukta olmalıdır. Özellikle paça boyu kısa olan kumaş pantolonlar, alttan görünen çorabınız ile beraber sizi pek hoş göstermeyecek, hatta bazı kadınlar arasında gülüşmelere sebep olacaktır. Bunu istemezsiniz değil mi :)

7.Rengi uyumsuz aksesuarlar 

kemer ayakkabı

Sevgili beyler, dikkat etmeniz gereken ipuçlarından biri de, kullandığınız ayakkabı, kemer, cüzdan, saat gibi aksesuarların uyumsuz olmamasıdır. Örneğin koyu kahverengi bir ayakkabı giyiyorsanız, siyah kemer takmamalısınız. Aynı tonlarda koyu kahverengi bir kemer tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Evet son dönemdeki dünya moda trendleri, çok renkli. Erkek giyimde bile, rengarenk look’ları görüyoruz. Kataloglarda, sokak stillerinde kırmızı bir ayakkabı, sarı bir saat ile kombinleniyor. Ancak takdir edersiniz ki bunları görüyor olmamız, doğru oldukları anlamına gelmez : )  Unutmayın, pek çok rengi bir arada giymek size diskotek görüntüsü verecektir ! Olabildiği ölçüde minimal ve az renkli kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

4 Comments Erkeklerin Kaçınması Gereken “7 Temel Stil Hatası”

  1. Busra ErdoganBusra Erdogan

   Merhaba, spor bir model, kot pantolonla giyebilirsiniz. Renk olarak gri ya da taşlanmış siyahla daha güzel durabilir. Ama normal renk kotla da tercih edebilirsiniz..

   Reply
 1. Pingback: İletişimde Stilin Rolü Neden Önemli? | Mühendisin İK'sı

  1. Busra ErdoganBusra Erdogan

   Sevgili Ceren, blog yazını keyifle okudum. Çok doğru noktalardan bahsetmişsin. Link paylaşımın için teşekkürleeer, sevgilerimle :)

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir