Dolce Gabbana’dan Tesettür Açılımı   

Günlerdir hem sosyal medyada hem basında en çok konuşulan konulardan biri oldu Dolce&Gabbana’nın hazırladığı yeni abaya koleksiyonu. Bu koleksiyonun duyurusunu instagram hesabından tesettürlü bir imaj görseli paylaşarak duyuran İtalyan moda evi kimi çevreler tarafından takdir ile karşılanırken, kimileri durumu oldukça olumsuz şekilde eleştirdi. Özellikle islam ve lüks kavramlarının aynı başlık altında bir araya gelmesinden rahatsız olanlar tepkilerini açıkça dile getirdiler.

Durumu bu eksenden ele aldığımızda; yani islamı doğru anlayıp yaşama noktasından baktığımızda; lüks ve gösteriş kavramlarını muhakkak ki sorgulamak gerekiyor. Ya da daha oraya gelmeden, en başından; her gün bir yenisi çıkan trendlerin peşinden koşan, “bu sezonun hit parçası bu, almazsam olmaz” mantığı ile israfa giden insanların da kendilerini sorgulamaları gerekiyor. Şahsen giyim endüstrisi ile ilgili kişisel tercihim her zaman ulaşılabilir lüksten yana olmuştur. Fiyat-eder ilişkisine dikkat ederek, daha bilinçli alışveriş yapmak gerektiğine inanıyorum.

Bununla beraber, dünyanın en büyük giyim markalarının yavaş yavaş bu sektöre yönelmelerini de olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Sanırım hepsi yavaş yavaş pazar hacminin ne kadar büyük olduğunun farkına varıyorlar. Daha önce DKNY ve Mango Ramazan için özel koleksiyonlar hazırlamıştı hatırlarsınız. Ve en son H&M reklam kampanyasında başörtülü bir model kullanmıştı. Bu defa ise, lüks giyim kategorisinde bir marka, tesettür koleksiyonu ile karşımıza çıkıyor. Evet elbette Ortadoğu için. Ancak yakın zamanda Türkiye pazarına yöneleceklerinden de şüphem yok. Zira moda ekonomistlerinin de değindiği gibi, her geçen gün artan bir genç Müslüman nüfustan bahsedebiliriz (parantez içinde; üst gelir grubu). Ve bu nüfusu dikkate almakta belki de geç bile kalındı.

Hatta bu gelişme ile birlikte önümüzdeki sezonlarda Türkiye’deki hazır giyim markalarının da tesettür koleksiyonu yapabileceklerini; imajlarında başörtülü model kullanabileceklerini düşünüyorum. Daha önce yapmaktan ısrarla çekinmiş olsalar da, Dolce&Gabbana’nın bu hamlesini dikkate alırlar herhalde. Ne dersiniz?

Chanel daha önce tesettür ile ilgili sinyaller vermişti aslında – 2007 F/W

Bu arada, tam biz bu haberi görüp sevinmişken, aynı sırada Türkiye’de bulunan Fendi’nin yaratıcısı Anna Fendi de konuya değinmeden geçemedi. Kendisine konu ile alakalı soru sorulduğunda, tesettür konusunun kendilerine sıcak geldiğini dile getirdi. Bakalım bundan sonraki hamleyi hangi marka yapacak, merakla bekliyoruz.

* Dolce&Gabbana’nın abaya koleksiyonu Ekim 2016 ‘da Avrupa ve Ortadoğu‘da satışta olacakmış, meraklısına duyurulur.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir