Doğru Giyinmek Alışverişte Başlar

alışveriş

Günlük yaşamımızda ve sosyal hayatımızda kıyafetlerin önemi büyük. Aslında bir yerde kişisel imajımızı yansıtmış oluyoruz kıyafetlerimizle. Hal böyle iken, nerede ne giyeceğimizi bilme zorunluluğu da üzerimize atfedilmiş oluyor, erkek için de kadın için de. Örneğin bir iş toplantısında, kırmızı mini bir etek ya da rengarenk çiçek desenli bir kapri giymek, yapacağımız görüşmeyi ne ölçüde etkileyecek, bunun farkında olmak gerekiyor.. Aynı şekilde, dar ve bedenimize oturan kıyafetler giymek, yanlış renk seçimleri, abartılı bir tarz karşımızdaki ile iletişimimizi büyük ölçüde etkileyebilir. Sonuçta ilk intiba önemlidir.  

“Yanlış Alışveriş = Gereksiz Zaman ve Para Kaybı”

Aslında bu sorunların temeline indiğimizde, alışveriş esnasında yaptığımız bir takım hatalar çıkacaktır karşımıza. Yanlış bir alışverişin, gereksiz zaman ve para kaybı olduğunu unutmamız lazım. Zamandan ve paradan tasarruf etmek için ise, alışveriş sırasında bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor.

Alışveriş Öncesi Alınacaklar Listesi Hazırlamak

Dolabımızdaki kıyafetleri gözden geçirip, ihtiyaçlarımızı belirlemeli ve “alınacaklar listesi” hazırlayarak alışverişe gitmeliyiz. Ne alacağımızı bilmeden alışverişe çıktığımızda, genellikle giymeyeceğimiz, hatta hiç tarzımız olmayan kıyafetlere yönelebiliyoruz. Mağazalardaki kıyafet bolluğu içerisinde, aslında ihtiyacımız olmayan şeyleri alabiliyoruz. Bu sebeple alınacaklar listesi hazırlamak alışverişin en önemli kısmıdır.

Trendleri Körü Körüne Takip Etmemek

Modaya ayak uydurmak için, bizi yansıtmayan, üzerimize yakışmayan kıyafetlere yönelmemeliyiz. Tamamen modaya uygun giyinmeye çalışmak, sizi strese sokacaktır emin olun. Önemli olan bütün paramızı dış görünüşümüze yatırmadan, doğru kombinler oluşturabilmek.

Acele Alışverişten Kaçınmak

Alışveriş yapacaksak, planımızı ona göre ayarlamalı ve alacaklarımız için kendimize geniş bir zaman ayırmalıyız. Acele ile alınan kıyafetler genelde pişmanlıkla sonuçlanır. Mümkünse ihtiyacımız olan bir ürünü, birkaç mağazaya bakıp analiz ettikten sonra almalıyız.

Vücut Tipimizi Tanımak

İşte alışveriş öncesi bilmemiz gereken diğer bir kilit nokta, vücut tipimizi tanımak ! Nerede fazlalığımız olduğunu; hatta mümkünse bu fazlalıkları örtmek için hangi tarzda kıyafetler tercih etmemiz gerektiğini bilmeliyiz. Bunun için kısa bir araştırma yapabilir veya sizi doğru yönlendirecek bir stil danışmanından tüyolar alabilirsiniz. Emin olun, doğru kulplarda ve ölçülerdeki kıyafetler, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Renk Analizi

Henüz önemi çok bilinmese de, aslında önemli bir konu daha renk analizi. Alışveriş öncesi ten rengimize yakışacak doğru renkleri bilmek ve bu tonlardaki kıyafetleri tercih etmek gerekiyor. Çünkü ten rengimizle uyumlu kıyafetler, görüntümüze ferah bir hava katacaktır. Yanlış tonlardaki kıyafetler ise yüzünüzü daha solgun ve yorgun gösterebilir.

Denemeden Kıyafet Almamak

İşte alışverişte yaptığımız en büyük hatalardan biri, denemeden kıyafet almak ! Her markanın ve her modelin kesimi, dikimi farklılık gösterebilir. Bu yüzden, yalnızca beden numaramızı söyleyerek aldığımız kıyafetler, sonradan denediğimizde hüsrana sebep olabilir. Alacağımız kıyafetler mankende durduğu gibi üzerimizde durmayabilir.. Bu yüzden mümkün olduğunca denemeden kıyafet almayınız.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir