beylikdüzü escort

Çanta Temizliği Nasıl Yapılır ?

0

Çanta temizliği de aslında giyim ürünlerinin temizliği kadar önemli bir mevzu. Zira her dışarı çıktığımızda, yalnızca kıyafetlerimiz değil, çantalarımız da tozdan, dumandan ve her türlü olumsuz hava koşulundan nasibini alıyor. Hatta çoğu zaman kafe-restoran gibi yerlerde bulduğumuz ilk boş sandalyeye fırlatıyor, lavaboya gittiğimizde ıslak zeminlerin üzerinde koymak zorunda kalıyoruz çantalarımızı. Ya da ofiste askılığa asmak yerine aman yakınımda olsun deyip en yakın camın kenarına iliştirip, öğle molasında da yastık niyetine kullanıyoruz 🙂 Ah bu çantalar neler çekti bizden!

Velhasılı, kıyafetlerimize gösterdiğimiz özeni ve temizliği çantalarımız için de göstererek daha uzun ömürlü olmalarını sağlayabiliriz.

Peki çantalarımızı nasıl temizlemeliyiz ? İşte birkaç pratik bilgi:

Öncelikle çantanın hangi malzemeden yapıldığına dikkat etmemiz gerekiyor. Her işlemi, her çanta üzerinde uygulayamayız çünkü..


Deri çantalarımızı temizlemek için; önceden sabunlu ılık suda bekletip, iyice sıktığımız bir bezden yardım alabiliriz. Asla kolonyalı mendil, bilmediğimiz ve markasına güvenmediğimiz deterjanları ya da kimyasal maddeleri kullanmamalıyız. Deri çantamızı kesinlikle çamaşır makinesine atmamalıyız. Çantamızı ılık bezle sildikten sonra, yine ılık temiz suda yıkayıp sıktığımız bir bezle durulayabiliriz. Daha sonra kuru bir bez ile kurulayabiliriz. Suni deri çantalar da bu yöntemle temizlenebilir.

Güderi çantaların bakımı biraz daha farklı. Gerçek deri olmadıkları için küf ve bakteri gibi maddeleri barındırabilirler. Bu sebeple, bu küfleri yok etmek için aktardan alacağınız gliserini kullanabilirsiniz. Bir fırçanın üzerine biraz gliserin döküp, çantanızı bu şekilde fırçalayabilirsiniz.

Süet çantalarımız ise dokusundan dolayı, tozu emmekte ve daha kolay kirlenmekte. Bu çantalarımızı da kuru temizleme yöntemi ile temizlemeliyiz. Kuru bir fırça yardımı ile üzerlerindeki tozu alabiliriz. Ya da yumuşak bir sünger ile fazla bastırmadan temizleyebiliriz.

Rugan çantalar da kuru bez veya fırça ile temizlenmelidir. Arzu ederseniz daha sonra parlaklığını artırmak için bir parça badem yağını bezin üzerine döküp bu bezle çantanızı silebilirsiniz.

Bez çantalarımızı ise, üzerlerinde yazan kullanım talimatına bağlı kalarak temizlemeliyiz. Özellikle makineye atacaksak, düşük derecede fazla sıktırmadan yıkamakta fayda var. Eğer üzerlerinde dokuma ve baskı yöntemi ile yapılan süs ve benzeri materyaller varsa, makineden ziyade kuru temizleme yapmak daha doğru olacaktır.

Paylas.

Yorum Bırak