Bu Yazı Aşırı Dozda “Bahar” İçerir

son7

İlkbahar neden en sevdiğim mevsimdir sıralamasında; “kat kat kıyafetlerden kurtulmanın ve babet giyecek olmanın tatlı sevinci” en üst sırada yer alır.

Kışın o çetin hava şartları geçmiştir artık. Güneş doğmuştur; insanların kalplerinin yumuşamasına ilham olmuştur. Bahar gülümsemesi yüzümüze yansımıştır ve birbirimize tahammül gücümüz artmıştır. Belki de (ki bence %90 ihtimalle) aşık olmuşuzdur. Büyük şehirlerdeki donuk ve rutin hayatlara renk gelmiştir. Sabah saati ertelemeden uyanmak için bize geçerli sebepler vermiştir bahar..

son6

Başlıktan da anlaşıldığı üzere bu yazı aşırı dozda “bahar” içermektedir ve okuyanlara bir nebze bahar sevinci vermesi amaçlanmıştır. İstanbul’dan biraz uzak, deniz mavisi ve mevsim yeşilleri ile doludur. 3 günlük İstanbul’dan kaçış sendromunda beni misafir eden Burhaniye’nin Ören Beldesi’ni anlatır.

8

Taze çiçek ve deniz kokusu eşliğinde çimenlere uzanıp stres atmaya birebirdir buralar.

son1

son5

Mavinin ve yeşilin birlikteliği en berrak hali ile çıkar karşımıza.. Bu doğal güzelliğinin yanında tarihi bir yanı da vardır Ören’in. İsmini antik Adramytteion kentinden alır ve bu döneme ait pek çok kalıntıyı bünyesinde barındırır. 1.5 km’lik plajı ince kumları ile ün salmıştır. Efsaneye göre antik çağlarda bu kumlar üzerinde Lidya kızları güneşlenirmiş. Ören’in simgesi haline gelen kayalıklar üzerindeki deniz kızının hikayesi de buradan geliyor. (üstte uzaktan görünüşü)

 www.burhaniye.bel.tr ‘den alınmıştır.

son4

6

Ağaçlar ve çiçeklerle süslenmiş geniş bir kent meydanı vardır. Bu alanda yer alan Pegasus Heykeli yine antik çağlara gönderme yapar. 300 yıl boyunca Adramytteion Sikke‘lerinin üzerinde rastlanan bu sembol dürüstlük ve alçakgönüllülüğü simgeler.

ekle 2

ekle 1

Yazlık bir beldede göreceğiniz tüm detaylar vardır Ören’de.

ekle4

Verandalı evleri, palmiyelerle döşenmiş refüjleri vardır. Sokakları bahar kokar, huzurludur.. Pek çoğumuzun ait olmak istediği yeri tasvir eder her haliyle. Yolunuz düşerse, özellikle bu mevsimde gidilesidir.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir