Perşembe, Ağustos 22

beylikdüzü escort

Black Friday Mi, Ak Cuma Mı ?

0

Siz de “düştük yine bir Black Friday çıldığınlığının tam ortasına” diyor musunuz ? Markalar, pr ajansları haftalar öncesinden gerek maillerle, gerek sms’lerle bizleri bu güne ısıttı sağolsunlar.. Isıttı ki, öncesinde paramızı başka yerlere harcamayalım, cebimizde saklayalım. Tipik pazarlama numaraları.

Peki bu kadar reklam kampanyası yapılan, aylar öncesinden indirim senaryoları hazırlanan bu Black Friday ‘in olayı aslında ne ?

Her sene Amerika’da Kasım Ayı’nın 4. Perşembe günü “Thanksgiving Day”, yani “Şükran Günü” kutlamaları yapılır. Bu tarihten sonra resmi olarak Noel hazırlıkları yapılmaya başlanır. Bu Perşembe gününün hemen ertesindeki Cuma günü de, Noel alışverişlerinin başlangıç günü olarak kabul edir. Bu sebeple ABD’de bu günü dev bir indirim günü olarak taçlandırmak istemişler.

Yani aslında bu Amerikalı’lar için olan bir indirim etkinliği. Fakat globalleşen dünyanın bir gerekliliği olarak, artık yurtdışındaki bu tarz indirim akımları bir şekilde ülkemize ulaşıyor, daha doğru ifade ile ulaştırılıyor. Zira özel bir gün olsa da, müşterileri türlü hilelerle mağazamıza çeksek diye düşünen markalar bu etkinliği de kaçıramazlar takdir edersiniz ki.

Amerikalı’lar bu indirim gününe 1961’den sonra Black Friday , yani Kara Cuma demişler. Aslında bu günün başlangıcı 1932’ye dayanıyor. Neden sonradan Kara Cuma ismini almış ?

Çünkü Şükran gününden sonraki bu Cuma günü’nde Amerika’daki mağazalar çok erken saatte açılır ve geç saatlerde kapanırmış. Ardından gelen indirim kampanyaları ve cazip fırsatlar, alışveriş taleplerini arttırmış. Bu artış öyle bir hal almış ki; yoğun araç trafiği, avm’lerin girişinde kuyruklar, mağazalarda birbirini ezen insanlar, hatta bir kişinin ölümü ile sonuçlanmış.. Bunun bir sonucu olarak da ismi Kara Cuma olarak anılmış. Yani işin içinde bir ironi ve biraz manyaklık da var aslında..

Amerika’dan sonra bu günü İngiltere ve Kanada’da da kutlamaya başlamışlar.

Gelelim ülkemize. Bizim ülkemizde de birkaç yıldır, özellikle online alışverişin gelişmesi ile birlikte, bu Black Friday etkinliği kutlanmaya başlandı. Fakat ismi Kara Cuma olduğu ve bizim Cuma’yı kutsal gün olarak kabul etmemiz sebebiyle, ülkemizde farklı isimlerle tüketicide samimi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Örneğin muhafazakar bir online ticaret firması buna Ak Cuma demişti, bir başkası Beklenen Cuma diyor, bir diğeri Efsana Cuma diyor..

Peki Black Friday’ de alışveriş yapmak caiz mi ? demeyeceğim tabi ki : ) Çünkü olayı dış mihrakların oyunu olarak algılamaya gerek yok, zira olayın bizimle bir ilgisi yok. Yani buna Ak Cuma desen de, Kara Cuma desen de bir şey değişmiyor. Sonuçta gerçek olan tek şey var, bu günün temel amacı mağazaların stoklarını eritmeleri, satışlarını hızlandırmaları.. Kimsenin tüketiciyi düşünüp vay garibanlar alışveriş yapsın falan gibi bir düşüncesi yok, zira üzülerek söylemem gerekir ki markalar asla tüketiciyi düşünmezler : ) Gün sonunda baktıkları tek şey vardır, CİRO!  Ki zaten, bahsedilen indirimler ürünlerin gerçekte olması gerektiği fiyatlarıdır 😉

Sonuç olarak, evet bugün ciddi indirim oranları var. Belki de o günlerdir beklediğiniz çanta indirime girdi. Alabilirsiniz elbette, fakat markaların pazarlama hilelerine kendinizi kaptırıp, alışverişin tadını kaçırmayın : ) Bilincinizi kaybetmeyin, her zaman nasıl düşünerek alışveriş yapıyorsanız yine öyle yapın 😉

Son olarak, Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Ediyorum ? konulu bir videoyu youtube ’ da paylaşmıştım. Ona da göz atmayı unutmayın 😉

Sevgiler!

Paylas.

Yorum Bırak