Biraz Serinleyelim

Yazın buzdolabını açarak önünde eğilip, soğuk içimlik ne var diye bakınan kaç kişiyiz acaba ? Siz ne durumdasınız bilmem ama ben parmak kaldırıyorum! Zira şu sıralar sıcaklardan bir hayli müzdaribim. Adeta dışarı çıkasım gelmiyor. Esmiyor yahu, tek bir yaprak bile hareket etmiyor :)

Düşündüm de bu sıcaklarla boğuşurken içimizi serinletecek şööle buz gibi ev yapımı bir limonata olsa, ne de güzel olurdu. Derken aklıma, tarifini çok sevdiğim bir arkadaşımdan aldığım o leziz limonata geldi. Derhal hazırlamaya koyuldum.

Sizlerle de paylaşıyorum, keyifle içiniz;

Malzemelerimiz:

3 adet limon

1 su bardağı şeker

2 litre soğuk su

Taze nane

İsteğe göre; elma, çilek ve yaz meyveleri.

Öncelikle limonları yıkıyoruz ve büyükçe bir kabın içinde, rendenin ince tarafı ile limon kabuklarını rendeliyoruz. 1 su bardağı şekeri de ekliyor ve yaklaşık 10 dakika, limon kabukları renk verene kadar var gücümüzle yoğuruyoruz. (bileklere kuvvet kızlar :)) Sonra, kabuklarını rendelediğimiz 3 adet limonumuzu küçük küçük dilimleyip karışıma ekliyoruz ve bir daha yoğuruyoruz. Limonlar suyunu verince karışımı bir kenara alıp, üzerini kapatıyoruz ve 2-3 saat dinlendiriyoruz. Yeteri kadar bekledikten sonra, 2 litre soğuk suyu karışımımıza ekliyoruz. Tercihe göre karışımı süzgeçten geçirip posasını ayıklayabilirsiniz. En son içine nane ve elma dilimleri de ekleyerek, buz gibi servis edip, dostlarla afiyetle içiyoruz ;)

Sevgiler!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir