Bir Stilim Olsun |Audrey Hepburn

Bir çoğumuzun duvarlarını süsleyen, elinde sigarasıyla Audrey Hepburn (Breakfast At Tiffany’s filminden bir kare) moda ve stil adına başlı başına bir ilham kaynağı, hatta ilham perisi. Filmlerinde giydiği her kıyafetin tartışılmaz ölçüde bir moda akımı başlatması, Givenchy gibi bir markanın kıyafetlerini seçmesinin şansımı, yoksa Marilyn Monroe gibi dönemin dolgun kadın ölçülerine aykırı tarzdaki ince ve uzun silüetinin bir yansıması mı bilemiyorum. Ama giydiği her kıyafeti ayrı bir zerafetle taşıdığı şüphesiz.

Günümüz modacılarına bile hala ilham kaynağı olmaya devam eden Hepburn stilinden etkilenmemek elde değil. Kahküllü saçları, tamamlayıcı fuları, inci kolyeleri, kürkleri, eşarp bağlama stili, kapri pantolonu (ki kapriyi sevmiyor olmama rağmen Sabrina ve Funny Face filmlerindeki stiline hayranım), topuklu ayakkabıyı bir kenara itip doğal halini kabul ettiğini gösterircesine tercih ettiği babet ayakkabıları, yüksek belli balon etekleri ve pelerini ile sanki bize modanın aslında her kadında farklı şekilde hayat bulduğunu anlatmaya çalışıyor gibi. Gerçekten de öyle, her kişinin modası kendi ruhuna hitap eden parçaların bir araya gelmesiyle oluşuyor.

Peki Audrey Hepburn’ ün modasını oluşturan en önemli stil taşları nelermiş, gelin biz onlara bakalım. Belki kendi ruhumuzun stilini oluştururken bize güzel ipuçları verir.

Kedi gözlük : Hepburn’ ün yüz hatlarını tamamlayan en önemli aksesuarlardan

Trençkot: Nerede ne giyeceğini çok iyi kestiren abartısız Hepburn stilini oluşturan parça

Eşarp: Roma Tatili filmi ile akıllarımızdaki Audrey Hepburn ile özdeşleşen yegane aksesuar

Babetleri: Modası hiç bitmeyecek ve hiç bitmemesinde şüphesiz Hepburn’ün etkisinin yadsınmayacağı düz tabanlı ayakkabılar

Şapkaları: En basit görünümleri bile tamamlamasına yeten şık ve kadınsı aksesuarı

Kahkülleri: Yüz hatlarını en doğru biçimde ortaya çıkarmayı bilen Audrey Hepburn’ ün vazgeçemediği saç modeli

Kısacası bugün zerafetin bir tanımı olarak nitelendirilen Hepburn stilinin oluşmasında, onu diğerlerinden ayıran önemli kurallar var. Şimdi soruyorum size sevgili okurlar, siz kendi stilinizi oluştururken hangi kilit parçaları kullanıyorsunuz ? Olmazsa olmazım dediğiniz parçalarınız neler ?

Belki de henüz böyle bir parçanız yok, ama neden olmasın.

Audrey Hepburn ilhamı üzerinizde olsun.. Sevgiler!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir