Bir eşarp, Bin emek, 5 bin kadın!

IN1A9823

Yadsınamayan bir gerçek ki, eşarp deyince Türkiye’de akla ilk gelen marka Aker. Hem sektördeki ilk ve en köklü markalardan biri olması sebebiyle, hem de yıllık üretim kapasitesi ve ihracattaki başarısı ile global bir marka olma yolunda ilerliyor. Son yıllarda, eşarp dışında giyim ve çanta koleksiyonları ile de adından söz ettiriyor. Koleksiyonu son derece başarılı. Her kesime hitap ediyor olması, aradığımız her tarz ürünü mağazasında bulabiliyor olmamız tercih sebebi.

IMG_2398

Aker’i bu denli özel kılan kalitesini ve üretim aşamalarını incelemek amacıyla fabrikasına yaptığımız ziyarette de  daha yakından gördük ki, saf ipeğin işlendikten sonra eşarp haline gelmesi aşaması bir hayli zahmetli. Daha önce bu kadar büyük ve kapsamlı bir fabrika gezisi yapmamış olmamdan mıdır bilemiyorum, ancak gördüğüm manzara karşısında bir hayli etkilendiğimi söyleyebilirim.

Gezide Aysha Dergi’den sevgili Hülya ve Zaman Gazetesi’nin hafta sonu ekinde moda yazarı olan Esra ile beraberdik.  Bize eşlik eden fabrika müdürü Şakir Bey üretim aşamalarını tek tek anlattı. Bir hamlede kullandığımız ipek eşarplar, kaç hamlede bize ulaşıyormuş gelin beraber görelim.

Bu uzun süreç, esasında sezon öncesinde trendlerin belirlenmesi ile başlıyor. Sezona uygun olabilecek desenler, desen stüdyolarında kağıt veya kumaş üzerine çizildikten sonra bilgisayar ortamına taşınıyor.

Özel bir boya dökülen bezin üzerine çizim işlemi gerçekleşiyor.

ilkblog

Daha sonra dijital ortamda tüm desenlerin renk ayrımı yapılıyor. Renk ayrımı tamamlanmış desenler dijital baskı tekniği basılarak inceleniyor. Dijital baskıdan sonra kumaş baskılı halde yıkanıyor. Bu işleme fikse deniliyormuş (buharlama)

IN1A9798

Desende bir sorun yoksa, şablon dairesine gidiliyor ve bu desenleri kumaşa basacak kalıplar hazırlanıyor. Şöyle ki; eşarba basılacak desende kaç adet renk varsa, o kadar adette kalıp ayrı ayrı hazırlanıyor. Örneğin eşarp 30 farklı renkten oluşuyorsa, 30 ayrı kalıp oluşturuluyor düşünün.

IN1A9788

Kalıplara bez gerildikten sonra, emisyon veriliyor ve kalıp fırınlanarak kurulanıyor. Kuruyan kalıbın üzerine bilgisayar vasıtası ile desen hatları çiziliyor.

Ve desen üzerinde rengi farklı olan yerlere göre, her kalıp için işlem tekrarlanıyor.

IN1A9830

Bu arada eşarp haline gelecek ipek kumaşlar hazırlanıyor ve, ramöz makinelerinde baskıya uygun bir şekilde düzenleniyor. Diğer taraftan desene uygun boyalar hazır hale getiriliyor.

 üretimbant

Kalıplar, üretim bantında ipek kumaşların üzerine yerleştikten sonra baskı işlemine en sonunda başlanıyor, ama henüz bitmedi :)

Basılan eşarplar, kurumaya bırakıldıktan sonra toplanarak buharlama ünitesine gidiyor. Fikse işleminden sonra yıkama yapılıyor ve ölü boyalar kumaş üzerinden atılmış oluyor.

IMG_2411

Bu işlem sayesinde vücuda zarar veren tüm kimyasallar ve atık boyalar da ortadan kalkmış oluyor. Zaten Aker’in bu konudaki hassasiyeti uluslararası güvenilirliği ifade eden Eko-Teks belgesi ile desteklenmiş durumda.

IMG_2419

Bütün bu işlemlerden sonra, ipek kumaşlar kalite kontrole gidiyor. Hatasız kumaşlar finish işlemine tabi tutularak, ölçüleri ayarlanıyor ve eşarp haline getiriliyor.

IMG_2430

Son işlemlerden olan koku ve su geçirmezlik ise, Aker’in nişanesi diyebiliriz. Nanoteknolojik ürünler sayesinde eşarba bu özellikler kazandırılıyor. Lavanta ve kivi kokulu eşarplar sizlere ulaşmadan önce, son bir kalite kontrolden geçiyor. Böylece tamamen hatasız bir şekilde üretildiğinden emin olunuyor.

IN1A9884

Sevkiyat deposuna ulaşan eşarp, kenar işlemeleri yapılmak üzere ilgili birimlere gönderiliyor. Oradan da evlere..  Kenar işlemeleri için yaklaşık 5 bin kadın istihdam ediliyor. Aker’in sorumluluk bilinciyle kadın işgücüne sağladığı bu katkı da takdir edilesi doğrusu.. Eşarplar kadınlar tarafından tek tek elde kıvrılıp, işlendikten sonra yeniden fabrikaya gönderiliyor. Böylelikle  eşarp üretim süreci tamamen bitmiş oluyor.

Ve eşarplar, bu kadar işlemden geçmenin tatlı yorgunluğu içinde kutulara konularak, tüketiciye ulaştırılmak üzere hazır hale getiriliyor :)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir