beylikdüzü escort

Beypazarı’nda Gezilecek Yerler

0

Neye niyet neye kısmet bir Beypazarı gezisinden merhaba! Hiç hesapta yokken, aslında hep merak ettiğim, fakat bir türlü yolumu düşüremediğim Beypazarı’nı görme fırsatı yakaladım. Geçtiğimiz haftalardaki bir şehir dışı gezimizde, farklı bir rotaya gitmek üzere yola çıkıp, kendimizi Osmanlı ve Türk kültürünün güzelliklerini yansıtan bu tarih kokulu ilçede bulduk.

Beypazarı konum olarak Ankara’ya 100 km uzaklıkta, eski Ankara-İstanbul yolu üzerinde yer alıyor. İlk çağlardan bu yana pek çok devlet burada egemenlik sürmüş; Hitit, Frig, Roma, Bizans imparatorlukları derken, son olarak Selçuklu ve Osmanlı devleti hakimiyet kurmuş. Bu sebeple bu dönemlerden kalan çok fazla buluntu var, kentteki müzelerde sergileniyor.

Beypazarı bir tepe üzerine kurulmuş ve ilk olarak her Osmanlı kentinde olduğu gibi ahşap evleri ile tanıtıyor kendini bize. İlçenin merkezine doğru yukarı çıkarken, dar sokaklardan ilerliyoruz ve bu 3500 yıllık ilçenin silüetini inceliyoruz.

Bizim gezimiz hafta sonuna denk geldiği için, oldukça kalabalık bir günde oradaydık. Bir otoparka kendimizi attıktan sonra, Beypazarı’nın en hareketli noktası tarihi çarşıya hemen ulaştık. Çarşıdan geçip yukarı doğru çıkarken, kalabalık nedeniyle sağlı sollu dükkanlara bakmakta bir hayli zorluk çektik.

Dükkanlar ağırlıklı olarak; geleneksel kıyafetler, hediyelik eşyalar ve ev yapımı gıda ürünlerinin satışı üzerine. Buraya gelmişken, ilçe kadınlarının hazırladığı ev yapımı tarhana, yufka, reçel gibi ürünlerden alabilirsiniz. Ben alışveriş için Halise Abla’nın dükkanını tercih ettim. Harika bir ev yapımı tarhanası var, tavsiye ederim.

Bunun dışında ilçede meşhur olan, Beypazarı baklavası ve Beypazarı kurusu da, buradaki dükkanlarda bulabileceğiniz ürünler.

Beypazarı’nda fazlaca görebileceğiniz bir diğer şey de, taze sıkılan havuç suyu. Malum Beypazarı Türkiye’nin %60 havuç ihtiyacını karşılıyor, bu sebeple adeta bir havuç cenneti diyebiliriz. Kalabalıktan ve sıcaktan bunalmışken, soğuk bir havuç suyu iyi gelecektir deneyiniz.

Beypazarı’nda ne yenir ? konusuna gelince, taş fırında pişirilen güveci bir hayli meşhur. Biz yemek için ilçenin girişindeki Bağ Evi ‘ni tercih ettik. Adı üzerinde bir bağ evinin bahçesinde yer alan bu mekanı çok beğendik. Yemek sonrası, bahçe içerisinde yer alan konaktan hediyelik eşyalar da satın alabiliyorsunuz.İlçenin tarihi yapılarını da gelmişken görmek gerekir. Beypazarı Tarih Müzesi, Suluhan ve Abbaszade Konağı (Yaşayan Müze) bu yapıların başında geliyor. Biz bebek arabası ile dolaştığımız için hepsini görmek fırsatı bulamadık. Fakat en azından Sultan Alaaddin Cami ’yi görebildik. Bu caminin 13. yy’da Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat adına inşa edilmiş ve yıkılmış bir başka camiinin yerine yapıldığı ve adının buradan geldiği biliniyor.

Beypazarı’nı görmek için bence bir tam günü buraya ayırmak yetiyor. Ankara’ya giderken mutlaka yolunuzu buraya düşürmeli ve Osmanlı’nın izlerini taşıyan bu tarihi kenti görmelisiniz.

Sevgiler!

Paylas.

Yorum Bırak