beylikdüzü escort

Bebek Alışverişi

0

Söz verdiğim gibi anne-bebek bölümünün ilk konusu alışveriş. Hani o heyecanla aylaaar aylaaar önceden başladığımız, bebek mağazalarını geze geze aşındırdığımız, büyük bir heves, bol miktar kararsızlık ve çokça koca sabrı içeren süreç 🙂 Konu bebeğimiz olunca sevdiklerimizden, eşten, dostan görüş almadan, onlarca siteye göz atmadan öyle hemen alamıyoruz ihtiyaçları. Bir yandan en iyisini ararken, bir yandan da hesabımızı kitabımızı yapmak için kağıdı kalemi elimize alıyoruz doğal olarak. Kısaca zorlu ama bir o kadar heyecanlı bir süreç 🙂 Sosyal medyadan sorular gelmeye başlayınca, ben de ne aldım, nereden aldım konusunda fikir vermek istedim. Umarım anne adaylarına yardımcı olabilirim.

Öncelikle söylemeliyim ki, ben bebek alışverişimin neredeyse %70’ini online mağazalardan yaptım. Önce piyasada ne var ne yok bir gezdim baktım tabii. O kocayı mağaza mağaza gezdirmeden olur mu hiç, olmaz :p Gezdik, dolaştık, baktık. Sonuç ise internet oldu 🙂 Online alışveriş her bakımdan daha avantajlı diye düşünüyorum. O sebeple piyasada gördüklerinizi almadan önce web’den de mutlaka kontrol edin derim.İlk olarak bebek arabası konusu. Sanırım en çok araştırdığım konulardan biri bu oldu. Hem uzun ömürlü, hem sağlam, hem hafif, hem minimal, hem fonksiyonel, hem unisex, hem çok uçuk fiyatlı olmayan bir ürün arıyordum. Bu kadar şey isteyince, hepsini bir arada bulmak çok kolay olmadı tabi. Bu Travel System denilen modeller aradığıma biraz daha yakındı. Hem ana kucağı hem oto koltuğu olabilen bir puset, hem baston hem yatış pozisyonunda kullanabileceğiniz iki ayrı ünitenin daha olması hoşuma gitti. Travel sistemler yurtdışında daha uygun olmasına rağmen Türkiye’de bir hayli pahalı. En çok tercih edilen markalar Inglesina, Quinny. Stokke ‘nin travel’ı var mı bilmiyorum ama, şık tasarımından dolayı pek çok annenin gönlünü çaldığını biliyorum. Benim aradığım bunlar da değildi. Yurtdışı seçeneğini değerlendirmek istedik. Almanya’daki markaları incelerken Hauck ‘u keşfettik. Hem travel sistem, hem minimal, hem hafif, hem fonksiyonel. Farah’ı alıp tek başıma dışarı çıkabileceğim, arabanın bagajına katlayıp koyabileceğim kolay kullanımlı bir ürün. Açıp kapatması gerçekten çok pratik. Oto koltuğunu hem ISOFIX ‘e bağlayıp, hem de 3 noktadan emniyet kemerine bağlayıp kullanabiliyorsun. Ağırlık olarak da bebek arabasının sabit aksamı 9.7 kg. Piyasadaki çoğu ürünün ağırlık olarak altında. Kısaca Hauck her bakımdan hoşuma gittiği için, yurtdışından getirtmeye karar verdim. Keyifle de kullanıyorum.

Gelelim bebek beşiğine. Açıkçası 0-24 aylık dönemde bebeğin kendine ait bir odası olması fikrini doğru bulmadığım için, öyle bebek odası takımı vs. almayı düşünmedim. Ama alacağım beşiğin daha sonra oda yaptığımda da kullanılabilecek tarzda bir ürün olması ararken önceliğim oldu. Anne yanı beşikleri bu anlamda işimi görür diye düşünerek o tarz bir ürün bakmaya başladım. Zaten pedagogların pek çoğu da anne yanı beşiklerini öneriyor. Ikea’da bu şekilde seçenekler var, fakat onlar da sallanmıyor. Web’de gezinirken Bebekonfor diye bir sitede bu ürüne denk geldim. Önündeki trabzanı iki kademeli olarak kullanılabiliyor. Sallanıyor, isterseniz sabit de kullanabiliyorsunuz. Doğal ahşap olması, herhangi bir boya vs. kullanılmaması hoşuma gitti. Ek olarak uyku seti ve cibinliği ile de alabiliyorsunuz. Eh bi de Türk malı olunca, gayet mantıklı bir seçenek olarak gözüktü gözüme.. Sipariş verdikten sonra ürün çok hızlı ulaştı elime, ödeme yaptıktan sonra arayıp teyit de ettiler. İlgili alakalı bir site.. 3. ay’dan sonra kullanmaya başladım. Yalnızca kademe olarak benim karyolamdan biraz aşağıda idi, onu da altına yükseklik yaparak kendi yatak kadememe getirdim. Ve karyolamın yanına konumlandırdım. Farah uyandığında, hiç yatağından almadan ve ben yatağımdan kalkmadan 🙂 biraz sallayarak tekrar uyumasını sağlıyorum. Bir de hemen yanımda olması, hem onun açısından hem benim açımdan güven verici. Beşik 0-6 yaş arası kullanılabiliyor. Daha sonra kendi odasını hazırladığımda alt kademesine getirip kendi girip çıkabileceği konumda bir yatağa dönüşecek, o anlamda da mantıklı. İyi ki almışım diyorum, çok memnunum gerçekten.

Kanguru mu sling mi ? konusuna gelince; ben kanguru kullanıyorum. Fakat 0-3 aylık dönem için sling daha mantıklı diye düşünüyorum, annenin kokusunu alması kendisini güvende hissetmesi bakımından. Farah kara kışın işine doğduğu için, ilk aylar biz çok dışarı çıkamadık. O sebeple de slinge ihtiyaç duymadım. Yaz bebeği olsaydı ek olarak sling de alırdım diye düşünüyorum. Ama yine de kanguru bana daha güvenli ve daha uzun ömürlü geliyor.. Kanguru için piyasada çok fazla model ve seçenek var. Ben biraz araştırdıktan sonra Momfortbaby ‘de karar kıldım. Yerli bir ürün olması, duruş bakımından bebeğin anne karnındaki doğal duruş pozisyonunu desteklemesi tercihimi destekledi. Kanguru alırken bu konuda dikkatli olmak lazım. Bacak arasından asarak taşıyan kangurular bebeklerde kalça çıkığına neden olabiliyor. Momfortbaby ise bebeği, poposu üzerinde oturtarak taşıyor, ağırlığı popo ve baldırlara yayarak dağıtıyor. Böylece omurgaya yük bindirmiyor. Bu anlamda daha sağlıklı.. Eğer 0-3 aylık dönemde kullanmak istiyorsanız, yeni doğan aparatı almanız gerekiyor. Bizim kız bu aparatı pek sevmedi, ilk aylarda içinde durmak istemedi. Ama aparatı kullanmayı bıraktıktan sonra, keyifle kullanmaya başladık. Şuan uyumadığı zamanlarda, evde birkaç tur atıp içinde uyuttuğum bile oluyor.

En çok sorulan 3 soruyu bu şekilde yanıtlamış oldum. Umarım anne adayları için faydalı olmuştur. Sormak istediğiniz farklı konular olursa, mutlaka yazınız.

Sevgiyle kalınız!

Paylas.

Yorum Bırak