Başörtü ve Şapka Mı ?

0d25c9d5a54d3cfcaba9b66d0799a95c

Dünya üzerindeki islam coğrafyalarının neredeyse her biri, birbirinden farklı kültürel ve sosyal birikimlere sahip. Moda ve stil kavramlarının, özünde, (bugün markaların bir pazarlama tekniği olarak kullandığı anlamının dışında) kişinin aidiyetlerinin bir sentezi olarak ortaya çıktığını varsayarak, bu islam coğrafyalarındaki kadınların giyim tarzlarının birbirinden ayrıştığını söylemek de mümkün olur.

Bu sentezi oluşturan argümanlar her bölge için farklılık gösteriyor olabilir. Hatta kendi içinde, bir argüman, diğerinden daha baskın geliyor olabilir. Kültürel, sosyolojik, politik, klimatik değerler genel hatları ile sayabileceğimiz başlıklar. Tarihsel süreç içinde, moda dediğimiz kavram pek çok evreden geçerek günümüze ulaşıyor. Geçmişe dönüp baktığımızda da, modanın hep, bu saydığımız başlıklar etrafında dönüp, geliştiğini görüyoruz. Örneğin Antik Mısır’da Nil Nehri kıyısı keten dokumacılığına elverişli olduğu ve bölgenin geçim kaynağını oluşturduğu için, dönemin giyim tarzı, keten kıyafetler üzerine oturtulmuştur.

Veya Çin’in, ipek böcekçiliğini keşfetmesiyle, tekstilini ipek kumaşlar üzerinden ilerletmiş olmasını da, buna örnek olarak gösterebiliriz.

Örtünen bir kadın için, başörtünün de giyiminin bir parçası olduğunu düşünürsek, bağlama şekillerinin de bölgeden bölgeye değiştiği ortaya çıkmaktadır ve değişirken yukarıdaki başlıkları da beraberinde getirmektedir.

f9501d12302d9b0c4974e1ce2fd9ae7a

Politik bazı değerler dedik. Bugün İran’ ın modern kadınlarının büyük bir kısmı, yönetim şekline karşı bir gösterme olarak başörtülerini önden saçlarını göstecek şekilde rahat ve bol bağlıyorlar örneğin. Bu örnekleri ülke ve bölge özelinde çeşitlendirebiliriz.

Tesettürde şapka açılımına geldiğimizde ise, durum biraz farklılaşıyor. Bugün dünya üzerinde, herhangi bir islam ülkesi bilmiyorum ki, bir kültür mirası olarak başörtü üzerine şapka takma geleneğine sahip olsun.

0173bf2232d94deb622ff231a7f940de

Başörtüsü ve şapkayı beraber kullanan kadınların, bunu yaparken 2 şeyden dolayı yaptığını söyleyebiliriz; çok sıcak ülkelerde, güneşten korunmak için başörtüleri üzerinde bir koruma aracı olarak kullandıkları; modernleşen yaşamda, popüler kültürün bir uzantısı olarak, farklılaşma ve stil sahibi görünme çabaları.

2155a66b7294fc98d901e76aa33655d1

Büyük çoğunlukla ise, bu tarz bir baş bağlama şeklini; fotoğrafçıların, dergilerin yada firmaların kampanya çekimlerinde, bir sanat aracı, stylingi tamamlayan bir öge olarak kullandıklarını görüyoruz.

Muse Magazine Dec. 2011 _Mariano Vivanco Photography

402ef58c6e1da8ddfebc0cbaf1eb7a1c

Bknz. Mariano Vivanco, Muse Magazine Aralık 2011

Türkiye’de ise, başörtü ve şapkayı bir arada kullanıyorsanız, Cumhuriyet Kadını olduğunuz yönündeki algı yüksektir.

ALA017_KAPAK

İşe estetik olarak bakan her modern kadınsa, başörtü ve şapkanın kullanım alanlarının farklı olduğunu bilir ve bir arada kullanmaz. Çünkü modada, zıt ve alakasız şeyleri bir araya getirip kombinlemek, bazen çok ince bir çizgide ilerlemeyi gerektirir. Bir tarafa daha çok kayarsanız, bir anda rüküş bir görünüme bürünebilirsiniz. Ve eminim bunu istemezsiniz :)

Diğer yandan moda yeniliklerle beslenen bir olgu. Yarın bir tasarımcımız çıkar da, hem örtünme amacına riayet edecek, hem de modern ve farklı görünecek bir tasarım yaparsa bilemem. Ama şimdilik yok sanırım.

Sevgiler.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir