beylikdüzü escort

Ayvalık, Cunda Adası’nda Gezilecek Yerler

0

Geçen haftaki yazımda Edremit Körfezi ‘ni turladığımdan bahsetmiştim. Çanakkale Bababurnu’ndan başlayıp, Ayvalık Sarımsaklı’ya kadar uzanan körfez; muhteşem sahilleri, enfes koyları ve keşfedilmeyi bekleyen gizli köşeleri ile keyifli bir tatil rotası durumunda.

Bu postta, körfezin güneydeki en uç noktasında konumlanan Ayvalık’ın Cunda Adası‘ ndan sesleniyorum. Bu şirin, sakin ve huzurlu ada kış aylarında sessiz sedasız hayatına devam ederken; yaz sezonunda yerli ve yabancı turistlerin adeta akınına uğruyor. Baharın başında yani Mart, Nisan, Mayıs ayları ise gezmek için en ideal zaman.

Cunda ‘da neler yapabilirsiniz ?

Yan yana dizilen irili ufaklı restoranlarda, bu yöreye ait papalina balığını yiyebilir, Cunda’nın meşhur kızarmış dondurmasını ve şerbetli lokmasını tadabilir, Ayvalık tostuna doyabilir, kordondaki Taş Kahve’de denize doğru köpüklü bir kahve içebilirsiniz.

*Dipnot: Önceleri Cunda’da pek alkolsüz mekan yoktu. Şimdi ailecek keyifle oturabileceğiniz mekanlar mevcut. Nesos Restoran bunlardan biri. Bir de yeni açılan; keyifli dekorasyonu, lezzetli menüsü, eğlenceli sunumları ile dikkatinizi hemen çekecek olan Cook Point var. Akşam üzeri hafif rüzgar eserken burada serin bir limonata içmenizi tavsiye ederim.

Bir şeyler atıştırdıktan sonra Cunda’nın meşhur tarihi dokusunu keşfe çıkabilirsiniz. Arnavut kaldırımlı sokakları, meşhur taş binaları, renkli cumbalı evleri, Osmanlı Dönemi’nde burada yaşamış Rum’lardan kalan tarihi yapılar öncelikle görülmesi gereken yerler.

Ara sokaklarda gezerken rastlayacağınız bir diğer şey, adanın sakin ruhuna adapte olmuş sokak kedileri : )

Cunda ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak ve daha yakından görmek gezmek isterseniz Cunda Adası, Ayvalık’ta Yapılması Gerekenler videomu izleyebilirsiniz:

Paylas.

Yorum Bırak