Assos & Kaz Dağları

fotoğraf 2

Bu bayram gözümüzü Ege kıyılarına çevirdik. Doğduğum yer olmasından mıdır bilmem, en sevdiğim sahil kıyıları, en sevdiğim tarihi doku ve doğal güzelliklerin adı da Ege benim için. Bilmeyenlere Türkiye’nin en çok mavi bayrak bulunduran ikinci bölgesi de burası. Tam bir doğa harikası anlayacağınız. Biz Edremit Körfezi’ni içine alan kıyılarda gezmeyi tercih ettik bu yaz. Ayvalık’tan, Altınoluk’a kadar bütün körfezi turladık. Hepsini sığdırmak mümkün değil, ama aklımıza kazınan birkaç yeri paylaşmak istedim.

IMG_0970

IMG_0984

IMG_1312

Tunik: Aybikestil Şal: Kayra Ayakkabı: Ipenama

Körfez’in en uç noktası sayılabilecek Çanakkele’nin Ayvacık kentine bağlı, sönmüş volkanik bir tepe üzerine kurulan Antik Kent Assos tur rotamıza dahildi. Bu mekanın tarihçesi M.Ö 6.yy ‘lara uzanıyor. Yunan, Makedon ve Pers dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılmış, Orta Çağ’da terk edilmiş. Bugün şehri çevreleyen büyük surlar ve kent içindeki tapınaklar da o dönemlerde inşa edilmiş. Antik tiyatrosu, mezarlığı ve iki kapısı olan şehir bugün turistik amaçlı ören yeri olarak kullanılıyor.

IMG_0986

Osmanlı bu bölgeye yerleştikten sonra, Antik Kentin olduğu tepenin yanına Behramkale Köyü’nü kuruyor. Köy de antik kent surları içinde kalıyor. Tamamen taş işçiliği ile yapılan en fazla iki katlı evler, yaya ölçeğindeki yürüme yolları ve taş sokakları görülmeye değer.. Bugün turistik gezilerin bir rotası haline gelen köyde hala yaşayanlar da var. Yaklaşık 150 hane bulunuyor. Sit alanı olduğu için yeni bina inşa edilemiyor, ama eski binalar restore edilerek otel, pansiyon ve restoran olarak işletililyor.

IMG_0964

IMG_0961

Köy içinde bölge kadınlarının yaptığı hediyelik eşyaları satan tezgahlarla karşılaşıyorsunuz. Şile bezinden kıyafetler, dantel işlemeler, fularlar görülmeli. Doğal ürünler satan tezgahlarda da bitkisel bazı ürünlere ve Ege’yi temsil eden zeytinyağlı ürünlere ulaşabiliyorsunuz. Mis gibi dağ kekiği kokan bu tezgahlara bakmadan hatta bir tutam almadan geçmeyin.

IMG_0988

Eğer köyü gezerken bir şeyler yiyelim diye duracaksanız, zeytinyağlı mezelerini, levreğini ve kabak çiçeği dolmasını (bayılırım) yemenizi tavsiye ederim.

IMG_0989

Ege’nin en keyifli taraflarından biri de, kimsenin olmadığı sakin kıyılar keşfedebilmeniz. Dönüşte Küçükkuyu sahil yolundan giderseniz, sağınıza dikkatli bakın belki siz de bir yerler keşfedersiniz ;)

h2

h

h1

Bölgenin en önemli simgelerinden biri olan Kaz Dağları’nda da keşfedilen ve keşfedilmeyi bekleyen yerler var. Hasan Boğuldu Mesire Yeri bunlardan biri. Hikayesi hüzünlü olsa da, ki adına Türk filmi bile çekilmiştir, Sütüven Şelalesi’nin oluşturduğu dağların eteğindeki göletin çevresi bugün mesire yeri olarak kullanılıyor. İsterseniz bu alanda piknik yapabiliyorsunuz. Yalnız biraz kalabalık olduğu için, sabah saatlerinde gidilmesi tavsiyemdir.

h3

Ege’nin pek çok yerinde karşılacağınız köy pazarı buraya da kuruluyor.

h4

Kapüşonlu uzun eşofman üstü: Kayra

Keyifli bir tatilin ardından İstanbul’un sıcağı pek çekilmiyor doğrusu, ama yine de yüzümüzden gülümseme eksik olmasın ;)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir