beylikdüzü escort

Ankara’da Çocukla Gidilebilecek Mekanlar

0

Ankara’da yaşayan çocuklu bir aile olarak gündemimizdeki en önemli konulardan biri çocukla gidilebilecek düzgün bir mekan bulmak. Eminim pek çok aile için de aynı şey geçerli.. Zira haftada bir ya da iki gün dışarıda ailece vakit geçirebildiğimiz için, gideceğimizin yerin hem bizim hem çocuklarımız için uygun olması ehemmiyet taşıyor.

Bu sebeple bizim gibi yeni yer arayışında olanlar için  Ankara’da çocukla gidilebilecek mekanlar listesi hazırlamak istedim. Benim gidip gördüğüm, araştırıp bulduğum ve sizlerden gelen önerilerle hazırladığım Ankara’da çocukla gidilebilecek mekanlar şu şekilde:

1-AÇIK ALANLAR & PARKLAR 

Altınköy Açık Hava Müzesi

Altındağ Belediyesi’ne bağlı Altınköy Açık Hava Müzesi Ankara’da en sevdiğim yerlerden birisi diyebilirim. Kocaman bir alan içerisinde, ahşap konakların, köy okulunun, köy bakkalının, köy kahvesinin, dokuma atölyesinin ve bir köyde görebileceğiniz pek çok şeyin olduğunu düşünün.. Gerçek bir köy havası yaratılmaya çalışılan bu açık hava müzesinde çocuklarınızla oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. İçerisindeki konaklar Anadolu’daki farklı yerlerden gerekli izinler alınıp getirtilerek aslına uygun olarak buraya konulmuş. Döngeller Konağı‘nda yer sofrasında ya da ahşap masalarda güzel bir köy kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltı sonrası açık hava müzesinin içerisinde çocuklarınızla yürüyüşe çıkıp tay ve ceylanları izleyebilir, gerçek bir un değirmeninde unun yapım sürecine şahit olabilirsiniz. Altınköy Açık Hava Müzesi ‘nde dönem dönem farklı etkinlikler de oluyor. Websiteleri ‘den etkinlik takvimine göz atabilirsiniz. Müzeye giriş ücretli, içeride otoparkı mevcut.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Ahlatlıbel Tesisleri

Şehrin içinde 25.300 m² çim alan,180.000 m² orman alanı ve 1.500 araçlık otoparkı olan büyük bir tesis düşünün.. Ankara İncek’te yer alan Ahlatlıbel Dinlenme Tesisi, kocaman bir alanın içinde pek çok aktiviteyi bir arada sunuyor.  Hafta sonları çimlerin üzerine yayılmak, piknik yapmak ve ailenizle keyifli vakit geçirmek için ideal bir yer. İçeride çocuklarınızla uçurtma uçurabilir, bisiklete binebilir, paint-ball ve gokart pistini kullanabilir ya da bir golf meraklısı iseniz, golf sahasında vakit geçirebilirsiniz.. İçeride ayrıca kafeteryalar da mevcut. Tesise giriş ücretli. Güncel fiyatını bilmiyorum.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Altınpark

Ankara Aydınlıkevler’de bulunan Altınpark, 640 bin metrekarelik bir alan üzerinde, %85’ini yeşil alan ve göletin oluşturduğu çok büyük bir rekreasyon alanı. İçerisinde aynı zamanda bir fuar alanı bulunan bu yerde,  uluslararası standartlarda bir olimpik yüzme havuzu, büfe ve lokantalar ( farklı lezzet arayanlar için Wangcho Çin Lokantası), müzikli ve ışıklı su gösterileri, oyun ve eğlence alanları, çarpışan botlar, elektrikli gezinti arabaları, mini gezinti treni, at arabaları ve çok büyük bir çocuk oyun alanı da mevcut. Çocuklarınızla hafta sonu gününüzün büyük bölümünü Altınpark ‘da geçirebilirsiniz.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Çansera Parkı

Çankaya Belediyesi tarafından yapılan Çansera Parkı içinde spor ve yürüyüş yapabilir, çocuk oyun alanında çocuğunuzla vakit geçirebilirsiniz. Çocuk oyun alanının hemen yanında pony çiftliği var, buradan çocuğunuzla pony’leri izleyebilir ya da binicilik okulunun etkinliklerine katılabilirsiniz. Bu büyük parktaki mini amfide zaman zaman etkinlikler ve konserler de oluyormuş bilginize. Ayrıca Çansera Parkı’nın içerisinde S’LO Cafe isminde bir mekan var. Parkı gezdikten sonra burda bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Tabiat Tarihi Müzesi 

Tarihe ve hayvanlara merakı olan çocuklar için biçilmiş kaftan; Tabiat Tarihi Müzesi.  MTA içerisinde 4000 m2 alan üzerine kurulmuş olan müze 3 katlı ve 5 bölümden oluşuyor. İçeride Türkiye’ de yaşamış ve yaşamakta olan hayvan ve bitki türleri, fosil, mineral, kayaç ve maden örnekleri ile Enerji Parkı’nda enerji üretim modelleri gösterilmekte.. Yani bilime, tarihe ve hayvan türlerine meraklı çocuklarınızı, ya da henüz bir merakı olmayan ama götüreyim de ufku açılsın dediğiniz çocuklarınızı : ) alıp bu müzeye gidebilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı, giriş ücretsiz.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı

Bildiğim kadarıyla önceleri Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği içerisinde hayvanat bahçesi varmış, daha sonra kapatılmış. Şuanda Ankara’da bu şekilde bir hayvanat bahçesi yok. Fakat Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı bu ihtiyacı birazcık da olsa karşılıyor. Keçiören Uyanış Mahallesi’nde yer alan bu parkta farklı ailelerden pek çok evcil hayvanı görmeye gidebilirsiniz.. Midilli atı, flamingo, ceylan, devekuşu, tavus kuşu, akvaryum canlıları bunlardan bir kaçı.. Hayvanat bahçesini ve hayvanları sevmeyen çocuk yoktur muhtemelen; eminim buradaki bu canlıları çocuklarınız tanımak ve yakından görmekten hoşlanacaktır : )

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Harikalar Diyarı

Ankara Sincan’da yer alan Harikalar Diyarı; içerisinde bolca yeşil, piknik alanları, uzun yürüyüş yolları, Go-Kart, Kaykay Pisti, Model Gemi yüzdürme alanı, Model Uçak Pisti, Model Araba Pisti, Halı Sahalar, Basket Sahaları, Mini Golf Sahaları, Masa Tenisi alanları, Tenis Kortları ve 5000 kişilik oturma kapasiteli amfi tiyatro gibi sportif ve kültürel faaliyet alanlarını bulabileceğiniz Avrupa’nın en büyük parklarından biri. Ayrıca içerisinde büyük bir lunapark ve dev oyuncaklardan oluşan eğlenceli çocuk oyun alanları var. Ailenizle ve çocuklarınızla hafta sonları burada keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Neşeli Köy, Tepetaklak Ev

Bildiğiniz tüm evleri unutun, bu ev baya bir değişik : ) 120 m2 alanda inşa edilen bu ev bence bir hayli ilginizi çekecek : ) Ankara’daki ilk, Türkiye’deki ikinci ters ev olan Neşeli Köy hafta sonu için ailenizle gidebileceğiniz güzel bir rota. Bir ev düşünün ki İçerisindeki tüm odalar ve mobilyalar ters döşenmiş..  Burada çocuklarınızla eğlenebilir,  onlara farklı bir deneyim yaşatabilirsiniz. Ayrıca Ters Ev’in bahçesinde yer alan evcil hayvanlar da çocuklarınızın ilgisini çekebilir.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Göksu Park

İşte benim Ankara’da en çok vakit geçirdiğim yerlerden biri : ) Ankara Eryaman, Göksu Mahallesi’nde yer alan eski Susuz Gölü’nün rehabilite edilmesi ile inşa edilen Göksu Göleti’ni bilmeyen Ankara’lı yoktur. Ama ben yine de yazayım : ) Gölde deniz bisikletlerine binebilir, ördeklere yem verebilir, her köşede bulabileceğiniz parklarda çocuklarınızla oynayabilir, piknik alanlarında piknik yapabilirsiniz. Hafta sonu bir hayli kalabalık olsa da, Ankara için güzel bir ferahlama noktası. Ayrıca Göksu Park ‘ın içerisine yeni bir binicilik okulu da açıldı, çocuklarınızla buraya da gidebilirsiniz. Hemen yanında ise Cumartesi ve Pazar günleri açık olan Göksu Sosyete Pazarı yer alıyor, gelmişken bu pazara da göz atabilirsiniz.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

2- KAFE & RESTORANLAR

Karameli Cafe Bakery

Ankara Yaşamkent’te yer alan Karameli Kafe modern konsepti ve pastanesi ile dikkat çekiyor. Kahve yanında farklı tatlılar denemek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca hafta sonu, hafta içi kahvaltısı için de zengin bir menüsü var. Ankara’da farklı birkaç semtte daha şubesi var. Yaşamkent şubesinin üst katında bir çocuk oyun alanı var, isterseniz bu katta bulunan tv ekranından çocuğunuz oynarken onu gözleyebiliyorsunuz. Hafta sonları oyun ablası da oluyormuş. Mekan ayrıca doğum günü gibi özel günlere ev sahipliği de yapıyor, bilginize. Mekanın tek eksiği bebek bakım odasının olmayışı.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Cambo Çayyolu

Ankara’da 3 ayrı şubesi olan Cambo Köfte ailecek yemek yiyebileceğiniz keyifli bir mekan. Çayyolu şubesi’nde çocuklar için düşünülmüş açık ve kapalı oyun alanları mevcut. Yani hem yaz, hem kış aylarında gidilebilecek, bahçeli konsepti ile dikkat çeken bir mekan. Çayyolu şubesinde otopark ve vale hizmeti de varmış.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Fırıncı Orhan Ayaş Yolu – Okyanus Plaza 

Ankara’lıların yakından tanıdığı ve bildiği bir mekan Fırıncı Orhan. Adı üzerinde fırın ve pastane bölümü ile öne çıkan; tam buğday unundan yapılmış kurabiye, taş fırın ve odun ateşinde pişirilen odun ekmeği, değişik çeşitlerde tatlı bulabileceğiniz güzel bir yer. Ayrıca bazı şubelerinde şarküteri bölümü de varmış, farklı yörelerden getirilen bal, zeytin, peynir gibi ürünlere de ulaşabiliyorsunuz. Kahvaltı ve yemek için de tercih edebilirsiniz.  Ayaş Yolu ve Okyanus Plaza şubelerinde çocuk oyun alanları mevcut.

Adreslerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tilma Boutique House Cafe

İşte en sevdiğim konseptlerden biri. Ankara Yenimahalle ‘de , bahçe içinde butik kafe mantığı ile açılan çok beğeneceğiniz bir mekan Tilma Boutique House Cafe. Bu mekanın en büyük özelliklerinden biri, dostlarınızla düzenleyeceğiniz etkinliklere ev sahipliği yapması. Yani doğum gününüzden tutun, partilerinizi, özel davetlerinizi ya da altın gününüzü dahi burada kendi evinizdeymiş gibi düzenleyebilirsiniz. İkramları tamamen organik ve taze ürünlerle, ev yapımı usulü hazırlanıyor. Mekan hem bahçeli olduğu için; hem de trambolinli, top havuzlu oyun alanı olduğu için, çocuklarınızla bir hayli keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Cumhuriyet Halimbey Restoranı

Ankara’nın en bilinen restoran zincirlerinden biri de Cumhuriyet Şirketler Grubu‘nun restoranları. Ankara’da birkaç noktada şubesi var. Menüsü çok zengin. Özellikle et yemekleri bir hayli başarılı. Fiyatlar biraz yüksek olsa da güvenle tercih edebileceğiniz bir yer. Özellikle Halimbey Çorba ‘yı mutlaka tadın. Eryaman ve Batıkent şubelerindeki çocuk oyun alanları fena değil. Ama en kapsamlı ve büyük olanı Saray Şubesi’ ndeki çocuk oyun alanı. Siz yemeğinizi yerken hemen yanınızda çocuklarınızı izleyebiliyorsunuz. Oyun ablası da mevcut. Hafta içi daha müsait ve sakin oluyor. Şahsen benim de sıklıkla gittiğim ve Farah oynarken bi kap çorba, bi sıcak çay içmeye fırsat bulduğum ender yerlerden 🙂

Adreslerine buradan ulaşabilirsiniz.

Mutlu Günler Fırını

Ankara Eryaman’ da fırın ve pastane ürünleri ile damaklarınızı şenlendirecek nezih bir fırın, Mutlu Günler Fırını. Mekanın en sevdiğim yanı hem mescidinin, hem bebek bakım odasının hem de çocuk oyun alanının olması. Çocuk oyun alanı çok büyük olmasa da, çocuğunuzu oyalamaya yetecektir : ) Ayrıca kameradan oyun alanını da görebiliyorsunuz. Yalnızca pastane kısmı değil, yemekleri de hiç fena değil. Yolunuz hafta içi ya da hafta sonu Eryaman tarafına düşerse bu mekanı seçenekleriniz arasına alabilirsiniz.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

AOÇ Kaşıbeyaz Ankara 

Kaşıbeyaz Restoran, lezzeti ve nezih konsepti ile öne çıkan İstanbul mekanlarından biri. Şimdi AOÇ Şubesi ile Ankara Yeni Mahalle’de de yer alıyor. Mekanın açık ve kapalı çocuk oyun alanları mevcut. Ailenizle keyifli vakit geçireceğinizden eminim.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Kafes Fırın Söğütözü

Ankara’nın pek çok yerinde bulabileceğiniz Kafes Fırın ‘ları benim gibi çok seveceğinize eminim. Özellikle tatlıları adeta mest ediyor : ) Yemek menüsü de fena değil.. En sevdiğim şubesi ise Eskişehir yolu üzerinde olan Kafes Fırın Söğütözü şubesi. Bu bahçeli mekandaki geniş yeşil alan üzerinde çocuklarınız trombolin ve diğer oyuncaklarla oynarken, siz de oyun alanının hemen yanındaki masalarda oturup açık havada çayınızı, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Cumba Çocuk

Öğrenmeye hevesli , atölye ortamını ve kitapları seven çocuklar için açılmış, tatlı konsepti ile çok seveceğiniz Ankara mekanlarından biri Cumba Çocuk. Haftanın belli günleri oyun gruplarına katılabilir, çocuğunuzun yaş grubuna göre zengin kütüphanesinden beğendiğiniz kitapları satın alabilir, çocuk dostu kafesinde çocuğunuzla bir şeyler atıştırabilir ve çocuğunuzun sosyalleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Cumba Çocuk’da düzenlenen atölyelerden birkaçı; Kil Atölyesi, Tasarım Atölyesi, Seramik Atölyesi, Ahşap Boyama Atölyesi, Oyunlu Hikaye Atölyesi… Mekan ayrıca doğum günleri ve baby shower partilerinize de ev sahipliği yapıyor.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Liman Kitap & Kahve

Bir yetişkin olarak Ankara’da en sevdiğim konseptlerden biri daha Liman Kitap&Kahve. Burası isminden de anlayacağınız gibi kitabınızı alıp kahvenizi içebileceğiniz, ama aynı zamanda harika bir mutfağa da sahip olan hoş bir mekan. Herhangi bir çocuk oyun alanı mevcut değil fakat bu mekanı paylaşmamın sebebi, yaş gruplarına göre ayrılmış çok büyük bir çocuk kitapları bölümünün mevcut olması. Hafta sonu çocuğunuzla buraya gelip, ilgisini çeken eğitici kitaplar ya da evde ailecek oynayabileceğiniz kutu oyun setleri satın alabilirsiniz.. Ayrıca mekanda zaman zaman ünlü yazarların imza günleri de yapılıyor. Sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Masabaşı Kebapçısı Balgat

Ailecek yemek yemek için tercih edebileceğiniz Masabaşı Kebapçısı ‘nın Ankara’da birkaç şubesi mevcut. Balgat şubesinde ise geniş ve bir hayli kapsamlı bir çocuk klübü var. Trombolin, kaydırak, langırt gibi masa oyunları ve çocuk sinema odası dahi var. Kısaca bu mekanı ailecek çok seveceğinize eminim. Mekanda ayrıca mescit de bulunmakta.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Fevzi Hoca Balık & Köfte

Eğer çocuğunuz köfte ve balık sevmeyenler grubunda değilse, gönül rahatlığı ile bu mekanı tercih edebilirsiniz. Ankara ve İstanbul’da şubeleri bulunan meşhur Fevzi Hoca Balık & Köfte Restoranı lezzetli menüsünün yanında çocuk oyun alanları ile de yüz güldürüyor. Söğütözü ve Çayyolu şubelerindeki çocuk oyun alanları bir hayli güzel. Hafta sonları nezih bir mekanda ailecek vakit geçirmek isterseniz, bu mekanı da listenize ekleyebilirsiniz.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Kahveci Hacıbaba

Kahve ve yemek vakitlerinizi keyifli hale getirmek için tercih edebileceğiniz meşhur Ankara mekanlarından biri Kahveci Hacıbaba. Çukurambar, Elvankent, YDA ve Etlik şubelerinde çocuk oyun alanları mevcut. Siz mekanın farklı sunumları ve kahvelerini tadarken, çocuğunuz da gözünüzün önünde keyifli vakit geçirecektir.

Adreslerine buradan ulaşabilirsiniz.

Hadi Baba Kukla Kebap

Ankara’nın farklı birkaç noktasında bulunan eski ismi ile Kukla Kebap, yeni ismi ile Hadi Baba ‘nın en meşhur hizmetlerinden biri mekan içerisinde çocuklar için kukla gösterilerinin düzenleniyor olması. Çocuğunuz kuklalarla eğlenirken, siz de rahatça yemeğinizi yiyebiliyorsunuz.

Adreslerine buradan ulaşabilirsiniz.

La Ganita

Ankara Çukurambar’daki La Ganita favori mekanlarımdan biri. Ankara’daki en iyi çocuk oyun alanına sahip mekan diyebilirim.. Hem dünya lezzetlerini tadabileceğiniz zengin bir mutfağının olması, hem de menülerinde ayrıca çocuk menüsü olması sevindirici. Temiz ve düzenli bir yer.. Fiyatı da bu konseptteki mekanlara göre bence makul. 3-6 yaş ve 6-12 yaş şeklinde ayrılmış iki ayrı çocuk oyun alanı mevcut. Ayrıca La Ganita’da çocukların el becerileri ve yaratıcılıklarını geliştirmek amacıyla zaman zaman mutfak atölyeleri düzenleniyor. Bu atölyelere katılarak çocuğunuzun içindeki minik şefin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz : )

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Luppa

Ankara Çayyolu ve Kavaklıdere ‘de olmak üzere iki ayrı şubesi bulunan Luppa çocuğunuzla keyifli vakit geçirebileğiniz listenize eklemeniz gereken bir mekan. Farklı sunumları ve zengin menüsü dikkat çekiyor. Menülerinde çocuk menüsü ve sporcu menüsü gibi alternatifler var. Mekanın en seveceğiniz yanı ise 3-6 ve 7-14 yaş grupları için iki ayrı çocuk oyun alanından oluşan Luppa Kids Club. Oyun ablaları çocuğunuzla ilgilenirken siz de rahatça yemeğinizi yiyebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzu kameradan izlemeniz için dilerseniz masanıza bir adet tablet de veriyorlar.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Urfalı Hacı Mehmet

Ankara’da Çankaya ve Ulus ‘ta şubeleri bulunan kebap ve pideleri ile ünlenmiş, Ankaralı’ların sevdiği mekanlardan biri olan Urfalı Hacı Mehmet‘ in 400 m2 ‘lik çok kapsamlı bir çocuk oyun parkı bulunuyor. Etkinliklerin düzenlendiği, pedagog ve oyun ablalarının bulunduğu bu çocuk parkını, çocuğunuz eminim ki çok sevecek.. Zira içerisinde sinema salonu, oyun parkı, top havuzu ile playstation, hokey, langırt gibi oyunlar bulunuyor.

Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Paylas.

Yorum Bırak