85.Oscar Ödülleri / Kırmızı Halı

Bir Oscar Töreni’nin daha ardından; dün gece eş zamanlı olarak Twitter’dan yaptığım Kırmızı Halı yorumlarımı, siz henüz Kırmızı Halı postlarından sıkılmadan taze taze paylaşıyorum.

Gece aman aman hareketli geçmedi. Oscar Töreni’ne yakışır sade, uzun ve abartısız modeller ön plandaydı. Öyle “aman efendim bu da neyin nesiymiş” dediğim ultra-şık bir kıyafete rastlamadım. Aynı şekilde, ultra-rüküş bir parça da yoktu. Ama gözüme çarpan bir takım göz yorucu detayların olduğunu söyleyebilirim.
Kırmızı Halı’da ilk görünen isimlerden Jessica Chastain, Armani elbisesi ile büyük beğeni topladı. Bakır tonlardaki parlak kıyafeti, saç ve ten rengi uyum içerisindeydi. Saçlarını tek yandan içine kıvrılması asil bir duruş katmıştı. Kırmızı rujunu ise yerinde buldum.
Gecenin beğendiğim diğer ismi Jennifer Lawrence oldu. Kırık beyaz Dior elbisesi ile Kırmızı Halı’da naif, bir o kadar da duru görünüyordu. Boynundan sırtına doğru sarkıttığı kolyesi ile farklı bir estantane yakalamıştı. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alırken sahnede yaşadığı talihsizlik ise gecenin nazar boncuğu oldu.
Amy Adams kat kat tüllerle bezenmiş gri tonlardaki Oscar de la Renta bir elbise tercih etmişti. Elbisesi biran gözüme fazla abartılı gelse de, gecenin yorumcularından Arzu Kaprol’ün de dediği gibi, “Böyle bir elbise Oscar’dan başka nerde giyilir ki?” fikrine odaklanıp, elbiseyi sevmeye başladım :) Küpesi ve bilekliği kıyafetini tamamlıyordu. Bu kadar abartılı bir kıyafete kolye takıp da Monaco Prensesi havasına girmediği için kendisini ayrıca tebrik ediyorum.
Charlize Theron iki parça görünümündeki beyaz Dior elbisesi ve kısa saçları ile bir kuğu edasında süzülüyordu Kırmızı Halı’da. Saçlarının kısa olması hafif bir asilik katsa da, abartısız makyajı, takıları, beyaz ve sade duruşu ile benden tam not aldı diyebilirim.
Amanda Seyfried Alexander McQueen kıyafeti ile doğru tercih yapanlar arasındaydı. Kıyafet uzaktan bakınca çok afilli görünmemekle beraber, en azından vücuduna yakışmış algısı uyandırıyordu. Elbisenin kuyruk kısmındaki volanlar, kumaşın uçuşan formu ve işlemeleri hoş.
Ve işte benim favorim, gecenin #bestdressed ‘i Naomi Watts. Gümüş rengi Armani elbisesi, asimetrik formlu göğüs dekoltesi, hal ve tavırlarındaki cool’luk benden geçer not aldı. Demek ki bir elbise hem bu kadar sade, hem bu kadar dikkat çekici olabiliyormuş.
Gecenin şıklarının sonuna doğru yaklaşıyoruz. Sırada Kelly Rowland var. Siyah-beyaz asimetrik figürlü bir Donna Karan elbise tercih etmişti. Ben elbiseyi ve duruşunu beğendim. Oscar Töreni’ne yakışır bir kıyafet. Ama kahküllerini yüzüne yakıştıramadım. Bir de kum rengi tonlarındaki ayakkabılarına takıldım.
Gecenin sunucularından Brandi Glanville’nin, kuyruk kısmı kabartmalı o caanım bej rengi elbisesini, gereksiz göğüs dekoltesi ile neden mahvettiğini bir türlü anlayamadım. Ayakkabı tercihi, kolyesi, saçları ve makyajı tam yerindeyken üstelik. Elbisenin alttan biri tarafından çekiliyormuş gibi görünmesi, gece boyu beni rahatsız eden tek şey oldu diyebilirim.
Biz Valentino giymesini beklerken, son anda Prada’da karar kılan Anne Hathaway’in bu gece Oscar alması kendisi için büyük talihsizlik oldu. Yıllar sonra dönüp resimlere baktığında; pudra tonlarındaki, bedenine hiç ama hiç oturmamış, göğüsleri fırlamış görüntüsü veren bu Prada elbiseyi giydiğine ne kadar pişman olacağını şimdiden gözümde canladırabiliyorum.
Kırmızı Halı’da aktristler birer birer görünmeye başlamışken bir ışık hüzmesi şeklinde dore elbisesi ile arkada Catherine Zeta Jones ‘u gördüm. Biran, göz yanılsaması olmuştur, o kadar göz yoran parlaklıkta bir kıyafet değildir, ben yanlış görmüşümdür derkeen.. O da ne !  Zuhair Murad’ın, şahane bir duruşa sahip, amma vekalin; tasarım üstadı da bazen yapamıyormuş dedirten altın kesesi kıyafetini gördüm. Bu defa “Oscar’da giymezsen, nerde giyeceksin” demedim, diyemedim, sevemedim.
Gözümü bir ışıktan almışken, diğer ışığa takıldım diyebilirim. Nicole Kidman’ın tercih ettiği L’Wren Scott elbisesi ve saçlarının dağınıklığı felaketti.
Elie Saab-Zuhair Murad çekişmesini, Kırmızı Halı’da dün gece, Elie Saab’ın kazandığını gösteren siyah dantel elbisesi ile Sandra Bullock var sırada. Saçları ve çantası dışında, çok hoş görünüyordu.
Halle Berry’in Versace elbise tercihini sevmedim. Az sonra savaşa gidecek bir şövalye havasında sanki. Elbisenin, özellikle, omuzlarındaki sert duruşu hiç hoş görünmüyor.
Ve radarıma takılan diğer isim Kerry Washington. Alt kısmı mercan rengi olan Miu Miu elbisenin göğüs kısmı taşlarla bezenmişti. Belindeki fiyonk detayını hiç sevmedim. Güneşten açılmış gibi duran ortadan ayırdığı saçları ise, bence gecenin en kötü saç modeliydi! Çantasının kırmızı olduğu da gözlerden kaçmasın lütfen.
Son olarak Zoe Saldana’nın Alexis Mabille tasarımı elbisesi var. Teorikte elbisenin rengi, duruşu, mantığı başarılı. Ama pratikte çok hatalar var. Bir kere belindeki kemer ve satenimsi fiyonk çok gereksiz. Göğüs kısmındaki detaylar ve kuyruk kısmındaki renk geçişlerini sevdim. Ama o elbisenin altına, o sandaletvari ayakkabılar ne Allah aşkına !
Gecenin kazananları ise:
En İyi Film Ödülü / Argo
En İyi Erkek Oyuncu / Daniel Day-Lewis (Lincoln)
En İyi Kadın Oyuncu: Jennifer Lawrence – Silver Linings Playbook
En İyi Yönetmen / Ang Lee – Pi’nin Yaşamı (Life of Pi)
En İyi Orjinal Senaryo / Zincirsiz (Django Unchained) – Quentin Tarantino
En İyi Uyarlama Senaryo / Operasyon: Argo (Argo) – Chris Terrio
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu / Christoph Waltz – Zincirsiz (Django Unchained)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu / Anne Hathaway – Sefiller (Les Misérables)
En İyi Kurgu / Operasyon: Argo (Argo) – William Goldenberg
En İyi Sanat Yönetmeni / Lincoln – Rick Carter (Production Design); Jim Erickson (Set Decoration)
En İyi Orjinal Müzik / Pi’nin Yaşamı (Life of Pi) – Mychael Danna
En İyi Orjinal Şarkı / Skyfall Şarkısı – Adele – Skyfall
En İyi Kısa Animasyon / Paperman – John Kahrs
En İyi Animasyon Film / Cesur (Brave) – Mark Andrews ve Brenda Chapman
En İyi Görüntü Yönetimi / Pi’nin Yaşamı (Life of Pi)- Claudio Miranda
En İyi Görüntü Efekti / Pi’nin Yaşamı (Life of Pi) – Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer and Donald R. Elliott
En İyi Kostüm Tasarımı / Anna Karenina – Jacqueline Durran
En İyi Makyaj ve Saç / Sefiller (Les Misérables) – Lisa Westcott ve Julie Dartnell
En İyi Kısa Film / Curfew – Shawn Christensen
En İyi Kısa Belgesel / Inocente – Sean Fine & Andrea Nix Fine
En İyi Belgesel / Searching for Sugar Man – Malik Bendjelloul ve Simon Chinn
Yabancı Dildeki En iyi Film / Aşk (Amour) Michael Haneke, Avusturya
En İyi Ses Miksajı / Sefiller (Les Misérables) – Andy Nelson, Mark Paterson, Simon Hayes
En İyi Ses Kurgusu (2 aday kazandı) / Zero Dark Thirty – Paul N.J. Ottosson / Skyfall – Per Hallberg ve Karen Baker Landers
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir