beylikdüzü escort

12-18 Ay Bebeklerle Oynayabileceğiniz Ev Oyunları

0

Gün geçmiyor ki evde Farah Berra Hanım’la yeni bir oyun keşfetmeyelim, yeni bir aktivite yapmayalım.. Vaktimizin büyük kısmı birlikte geçtiği ve gün geçtikte mevcut oyunlardan çok çabuk sıkıldığı için, şuan kendisi 15 aylık, her geçen gün onu mutlu edecek, gelişimine katkı sağlayacak bir şeyler türetmeye çalışıyorum. Ev zaten almış başını gitmiş, bir nevi kreş diyebiliriz 🙂 Salonun bir bölümünü ona tahsis ettim -aslında tamamı : ) Her köşede bir oyun ve aktivite alanı oluşturdum. Bir bölümde oyuncakları, bir bölümde kitap okuma alanı, bir bölümde çizim alanı.. Hani bir tv reklamı vardı hatırlar mısınız; benim annem hem doktor hem aşçı hem kuaför hem bekçi hem mühendis hem itfaiyeci hem pastacı hem dondurmacı hem ayakkabı bağlayıcısı……. Bu reklam benim için anne olduktan sonra daha da anlam kazandı. Aynı anda pek çok şey olabilen, hem kendine hem çocuğuna yetebilen tüm annelere saygım sonsuz : )

Bu yazıda Farah’la birlikte oynadığımız oyunları ve yaptığımız aktivitelerden birkaçını anlatmak istedim belki annelere ya da anne adaylarına ilham olur diye..

Kart Oyunu 

Bebek zeka kartlarını pek çok anne biliyordur eminim. Biz 6. ayımızdan beridir bu kartları aktif şekilde kullanıyoruz. Farah Berra da bu kartlarla vakit geçirmeyi fazlasıyla seviyor. Bu oyunda biraz değişiklik yapıp iki sandalye arasına ip gerdik ve kartları mandallarla iplere tutturduk. İlk başlarda “hangisi masa, hangisi horoz” diye sorduğumda parmağıyla gösterirken; şimdilerde isimlerini söyleyerek göstermeye başladı. Evin bir köşesinde bu oyunu kurup kartları sırayla değiştirerek oynayabilirsiniz.

Balon Süsleme

Bu oyunda renkli balonlardan ve el işi kağıtlarından faydalanıyoruz. Balonlara surat ve gülen yüz yapıp, ameliyat eldivenini şişirerek horoz balon yapıp, hayal gücümüzün sınırlarını biraz zorluyoruz 🙂 Tabii ki Farah şuan makas kullanmayı bilmiyor fakat birlikte kesip birlikte yapıştırmaya gayret gösteriyoruz. Makası İkea’dan almıştım kenarları tırtıklı olduğu için tehlike arz etmiyor, ama yine de yanımdayken kullanmaya çalışmasına izin veriyorum.

Renkli Top Kutusu 

Bu oyun tamamen ihtiyaca yönelik ortaya çıktı. İnternet üzerinden renkli toplardan sipariş etmiştim top havuzu yapmak için… Fakat toplar ortalığa fazla dağıldığı ve tek tek koltukların, masanın altından toplama işi  de ne yazık ki bana düştüğü için bir çözüm bulma adına, bebek bezi kutumuzdan top kutusu yaptım. Daha sonra bir tabakla kutunun kenarlarına geniş delikler çizip, kestim ve bu deliklerden topları atma oyunu oynadık. Sonra renkleri öğretirken bu deliklerin kenarlarına, topların renginde renkli kağıtlar yapıştırma fikri ortaya çıktı. Yeşil, kırmızı, sarı.. Her topu kendi rengindeki deliğe atıyoruz. Hem el becerimizi geliştiriyoruz, hem renkleri öğreniyoruz : )

Renkli Bantlardan Araba Yolu

Ne yani kız çocuğuyuz diye arabalarla oynamayacak mıydık : ) Bence oynayacaktık. Ki oynuyoruz da : ) Genelde erkek çocuk anneleri bilir bu oyunu, renkli bantlardan yere yol yapıp üzerinde kamyon, araba, tren sürmece.. İhtiyacınız olan tek şey renkli bantlar. Bebeğinizin el ve göz koordinasyonunu geliştirme adına güzel ve basit bir oyun.

Boyama Vakti

Boyama kitaplarını çok seviyoruz. Şimdilik gelişi güzel orayı burayı karalasak da; keyifli vakit geçirmek, kalem tutmayı öğrenmek, renkleri öğrenmek adına mutlaka her gün boyama yapıyoruz. Daha önce instagram’da paylaşmıştım Miniso ‘dan aldığım yapışkanlı boyama kağıtlarını… Bunlar rulo şeklinde satılıyor, evde istediğiniz yere yapıştırabiliyorsunuz. Biz çizim tahtamıza yapıştırdık, bu şekilde kullanıyoruz.

Matruşkalar

Bu aylarda bebeklerin en sevdiği şeylerden biri de, iç içe geçen nesnelerle oynamak. Tencereler, kapaklar, plastik kaplar, boş kutular, artık Allah ne verdiyse evde döküldü saçıldı. Derken bu matruşka imdada yetişti. İlk oynadığı zamanlarda Farah bu matruşka bebeklerle o kadar vakit geçirdi ki kendi başına, bu bir mucize dedim. Bebekleri çıkartmaktan, tekrar içine koymaktan, sıraya dizmekten inanılmaz keyif alıyor. Bence her eve lazım, aklınızda olsun.

Kapıya Bant Yapıştırma Oyunu

Renkli toplardan faydalandığımız bir diğer oyun da bu. Çok basit. Kapının arasına geniş koli bantını gererek yapıştırıyoruz. Sonra sırayla renklere göre ya da karışık şekilde topları banta tutturmaya çalışıyoruz. Yine el becerimizi geliştirmeye, sayıları öğrenmeye (kaç tane top yapıştırdık gibi) , renkleri öğrenmeye yarıyor.

İşte biz evde böyle oyunlar oynuyoruz 🙂 Tabii bunlar yalnızca birkaçı. Çadır kurmaca, saklambaç, attı tuttu top oyunları, bisiklete binmece, sticker’ları oraya buraya yapıştırmaca, evcilik.. Ve daha sayamadığım her annenin de bildiği pek çok oyun. Her gün yeni bir oyun, her gün yeni bir macera : )

Bir de konu bebekler olunca paylaşmak çok daha anlamlı hale geliyor bence. Lütfen sizler de farklı oyunlarınız varsa; ya da önerileriniz, mutlaka yorum bırakın : )

Paylas.

Yorum Bırak